Sicer pa je poudaril, da Iran v Egiptu vidi strateškega partnerja in je prepričan, da bi bilo v korist vseh držav, če bi Kairo in Teheran stala bo ob boku, piše Slovenska tiskovna agencija.
Do srečanja med Mursijem in Ahmadinedžadom je prišlo ob robu vrha Gibanja neuvrščenih, ki poteka v iranski prestolnici, zasenčile pa so ga kritike egiptovskega predsednika na tem srečanju na račun režima v Siriji.
Iran je tesen zaveznik sirskega predsednika Bašarja al Asada, Mursi pa je tudi v Teheranu danes stopil na stran upornikov. Med drugim je dejal, da je solidarnost s sirskim ljudstvom, ki stoji nasproti režimu, ki je izgubil legitimnost, moralna dolžnost, s tem pa pri iranski strani sprožil nekaj slabe volje.
Mursi in Ahmadinedžad sta sicer nato po poročanju iranskih medijev na srečanju, ki je trajalo kakih 40 minut, govorila o tem, da je treba končati trpljenje sirskega ljudstva. Ahmadinedžad je ob tem dejal, da "poboji v Siriji ne bodo rešili krize".
Po njegovem mnenju sta potrebna razumevanje in sprava med vlado in opozicijo. Dejal pa je tudi, da Sirci ne bodo sprejeli vmešavanja tujine, tako da bi se morale tuje države osredotočiti zgolj na prizadevanja za končanje ubijanja.
Kljub razhajanjem glede Sirije pa današnje srečanja predstavlja preobrat v zunanji politiki tako Egipta kot Irana, saj državi nista imeli diplomatskih stikov vse od leta 1979, ko je v Iranu izbruhnila islamska revolucija in ko je Egipt sklenil mirovno pogodbo z Izraelom.