Prvo Barrosovo leto

Evropska komisija, ki ji predseduje José Manuel Barroso, je praznovala prvo obletnico. Slovenski komisar Janez Potočnik pravi, da leto ni bilo preprosto.

Objavljeno
22. november 2005 22.28
Voditelje EU čaka težko delo
Bruselj – Evropska komisija, ki ji predseduje José Manuel Barroso, je danes praznovala prvo obletnico. Slovenski komisar Janez Potočnik pravi, da je treba pri oceni njenega dela upoštevati, da leto ni bilo preprosto. Kljub temu bi lahko komisija pri nekaterih problemih stopila bolj v ospredje, zlasti pri novi finančni perspektivi, ki bo podlaga za pripravo proračunov Evropske unije v obdobju 2007–2013. Komisija bi morala biti v produktivnem sporu z državami članicami in s parlamentom ter zastopati interese EU.

Potočnik je pristojen za znanost in raziskave, in na teh področjih omenja sprejetje sedmega okvirnega programa, ki ga je potrdila komisija, in uspešno končana pogajanja o gradnji poskusnega fuzijskega reaktorja Iter v Franciji. Šestim partnerjem – EU, ZDA, Kitajski, Južni Koreji, Rusiji in Japonski – se bo kmalu pridružila še Indija.

Novi tiskovni predstavnik evropske komisije Johannes Laitenberger je na redni opoldanski tiskovni konferenci dejal, da prva obletnica dela »ni dan za pogled v lastno notranjost ali za pogled nazaj, temveč bolj dan za pogled naprej«. Za to komisijo je prvi izziv dokazati, da EU s 25 članicami deluje, drugi izziv pa je uveljavitev evropskih vrednot v globaliziranem svetu.

Med rezultati dela komisije je Laitenberger omenil načrte za skupno energetsko politiko, začetek pristopnih pogajanj s Turčijo in Hrvaško, predloge za ureditev priseljevanja v EU in za boj proti terorizmu, prenovo lizbonske strategije, posodobitev sistema državnih pomoči in projekt za odpravo birokratskih ovir in boljšo zakonodajo.

Zavrnitve evropske ustavne pogodbe na referendumih v Franciji in na Nizozemskem Laitenberger ni omenil. Dejal je, da se je evropska komisija odločila z načrtom D o prihodnosti EU vzpostaviti dialog z državljani. O finančni perspektivi je ponovil, da bo komisija z Barrosom na čelu naredila vse, da bodo voditelji članic na decembrskem vrhu dosegli dogovor.

»Če je volja, sta za dosego dogovora dovolj dan ali dva, če pa je ni, je včasih tudi leto premalo,« je Janez Potočnik opisal možnosti za kompromis.