Putin pri Schröderju

Predsednik Rusije in nemški kancler sta podpisala pogodbo o gradnji plinovoda po dnu Baltskega morja, ki bo zaobšel ruske in nemške sosede.

Objavljeno
08. september 2005 20.43
Obisk nemškega kanclerja v ruskem Sočiju
Berlin - Ruski predsednik Vladimir Putin je obiskal Nemčijo, kjer ga je v Berlinu sprejel nemški kancler Gerhard Schröder. Voditelja sta pozornost posvetila predvsem gospodarskim odnosom med Berlinom in Moskvo, ob tem pa podpisala pogodbo o izgradnji plinovoda od Rusije do Nemčije, ki bo speljan v Baltskem morju.

Izgradnja plinovoda predstavlja skupni projekt ruskega in dveh nemških energetskih podjetij; družbe Gazprom ter koncernov E.ON in BASF, ki bo vreden okoli štiri milijarde evrov. Energetski svetovni velikan Gazprom bo v projektu plinovoda udeležen z 51 odstotki, E.ON in BASF pa bosta prevzela vsak po 24,5 odstotni delež. Plinovod bo zahodnoevropsko tržišče neposredno povezal z največjimi zalogami zemeljskega plina na svetu.

Doslej zgrajeni plinovodi iz Rusije v Zahodno Evropo potekajo preko baltskih držav, Ukrajine in Poljske. Z izgradnjo novega plinovoda v Baltskem morju pa omenjene države ne bodo izgubile le zaslužka, ki so ga bile deležne zaradi tranzita plinovodov, bojijo se tudi, da bi jim Rusija v kriznih časih preprosto odrekla dobavo plina.

Zgodovinski dan

Schröder je ob podpisu pogodbe dejal, da je to res zgodovinski dan. "Hvaležen sem za strateško sodelovanje med Nemčijo in Rusijo," je poudaril. "Nemčija je s tem poskrbela za večji del energetskih potreb v naslednjih desetletjih," je nadaljeval Schröder in z besedami, da projekt "ni naperjen proti nikomur", odgovoril na zaskrbljenost, ki so jo izrazili v posameznih vzhodnoevropskih državah.

Putin pa je dejal, da se želijo s tem projektom izogniti političnim in ekološkim tveganjem in znižati maloprodajne cene. "Pred nekaj leti smo sklenili dogovor o ustanovitvi konzorcija z Ukrajino, Nemčijo, Francijo in Italijo. Kje so ti dogovori? Pred kratkim so nas naši ukrajinski partnerji obvestili, da se jim ne zdi več smotrno sodelovati v tem partnerstvu," je dejal Putin.

Politični analitiki današnji Putinov obisk le deset dni pred predčasnimi parlamentarnimi volitvami v Nemčiji ocenjujejo tudi kot podporo ruskega predsednika kanclerju Schröderju, s katerim sta doslej dobro sodelovala. Je pa Putin v ponedeljek dejal, da ne pričakuje sprememb v odnosih med Rusijo in Nemčijo, tudi če bi po volitvah v Nemčiji prišlo do spremembe oblasti v tej državi.

Srečanje s Schröderjevo tekmico

Ruski predsednik se je nato srečal z vodjo konservativne opozicije in Schröderjevo tekmico za kanclerski stolček Angelo Merkel. Merklova, ki je odraščala v nekdanji vzhodni Nemčiji, je s Putinom nekaj besed spregovorila v ruščini.

Putin bo iz Nemčije odpotoval na delovni obisk v Grčijo, kjer se bo srečal s premierom Kostasom Karamanlisom, obiskal pa bo tudi goro Atos. Po napovedih naj bi Putin in Karamanlis med drugim govorila o projektu 300 kilometrov dolgega naftovoda med Burgasom in Aleksandropolisom, prek katerega naj bi letno prečrpali od 15 do 35 milijonov ton nafte, ter o oblikovanju skupnega trga za dobavo zemeljskega plina v Jugovzhodno Evropo.