Cape Canaveral - Ameriška vesoljska agencija NASA vesoljskega raketoplana Discovery ne bo izstrelila pred koncem naslednjega tedna, je sporočil tiskovni predstavnik NASA Bruce Buckingham. NASA sicer upa, da bo lahko Discovery med popravilom okvare na senzorju za gorivo ostal na izstrelitveni ploščadi, saj bi njegov prevoz v pet kilometrov oddaljen hangar povzročil še dodatno zamudo.
Sedemčlanska posadka Discoveryja, v kateri je pet Američanov, Japonec in Avstralec se namerava v soboto vrniti v Houston, kjer bo počakala na izstrelitev. Še v četrtek so bili pri NASA bolj optimistični, saj so ponovno izstrelitev napovedovali že za ta konec tedna ali vsaj v začetku naslednjega tedna.
Vse je “zakuhal” pokvarjeni senzor
NASA je izstrelitev, ki je bila napovedana za minulo sredo, odpovedala 'tik pred zdajci' zaradi napake na enem od štirih senzorjev na rezervoarju za gorivo. Napaka bi lahko preprečila delovanje motorjev s polno močjo med vzletom. Če ta senzor javi, da je v rezervoarju premalo goriva, motorji raketoplana namreč avtomatično prenehajo delovati s polno močjo. Okvarjeni senzor je pred načrtovanim vzletom kazal, da je v rezervoarju le še malo goriva, čeprav je bil rezervoar poln in je bilo v njem več kot dva milijona litrov mešanice tekočega vodika in kisika.
Izstrelitev raketoplana je izjemnega pomena tako za agencijo NASA kot tudi za celoten ameriški vesoljski program. Gre namreč za prvo ameriško izstrelitev v vesolje po tragediji raketoplana Columbia 1. februarja 2003, ki je strmoglavil ob vrniti na Zemljo, pri čemer je umrlo vseh sedem ljudi na krovu. To bo sicer 114. misija v okviru ameriškega vesoljskega programa in 31. izstrelitev Discoveryja od njegove prve poti v vesolje 30. avgusta 1984.