Tampa, Florida – »Stara dobra stranka«, kakor Američani pravijo republikancem, bo končala svojo nacionalno konvencijo s slavnostnim govorom njihovega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja, ki se bo prvi torek novembra spopadel za položaj prvega človeka v državi s sedanjim demokratskim predsednikom Barackom Obamo.
Tako kot pred štirimi leti jo je republikancem tudi tokrat zagodlo tropsko neurje, zaradi katerega so morali ponedeljkovo slovesno odprtje preložiti. Isaac je Florido sicer obšel, prav na sedmo obletnico uničujočega orkana Katrina pa je privihral nad New Orleans.
Florida jeziček na tehtnici
Republikanci so za svoj veliki shod izbrali »nihajočo« zvezno državo Florido tudi zato, ker bo spet imela pomembno vlogo, če že ne tako odločujočo kakor na predsedniških volitvah pred 12 leti, ko je zaradi zapletov pri štetju glasov ustavno sodišče moralo »izvoliti« njihovega predsedniškega kandidata Georgea Busha mlajšega. Javnomnenjske raziskave sicer kažejo, da bo zaradi izenačene borbe novembrski spopad med Obamo in Romneyjem zelo napet, a na Floridi ima zdaj več podpore sedanji predsednik. Po drugi strani pa sedanje ankete napovedujejo tesno zmago Romneyju v drugi ključni zvezni državi Severna Karolina, kjer se bo čez nekaj dni začela nacionalna konvencija demokratov.
V mesto Tampa na zahodni obali floridskega polotoka je v teh dneh je prišlo več deset tisoč delegatov iz vse države, novinarjev z vsega sveta in precej manj protestnikov, kakor so jih napovedovali. A mesto, ki je od zveznega ministrstva za domovinsko varnost dobilo 50 milijonov davkoplačevalskih dolarjev, se je dobro pripravilo: po za promet večinoma zaprtem središču mesta straži in patruljira več tisoč policistov v popolnoma novih kaki uniformah, nekateri so na konjih, drugi na kolesih, tretji s pasjimi vohljači za razstrelivom, četrti pa sedijo za mitraljezi na barkah, ki varujejo zaprti kanal pred prizoriščem dogajanj. A bolj kakor levičarjev in anarhistov so se organizatorji bali gorečih privržencev republikanskega kongresnika iz Teksasa Rona Paula, ki se je tudi letos neuspešno potegoval za strankarskega predsedniškega kandidata. Ker je vrhuška stranke s spretnim manevrom tik pred začetkom konvencije odvzela glasovalno pravico veliko njegovim delegatom, Paulovi privrženci niso demonstrirali le po mestu. V torek so morali varnostniki iz kongresnega centra odpeljati večino delegatov iz liberalne novoangleške zvezne državice Maine, ki se niso hoteli ukloniti strankarskemu diktatu. Kljub zapletom sta bila Romney in njegov podpredsedniški partner Paul Ryan gladko izvoljena.
Številni govorci so opozarjali, da so letošnje volitve zgodovinsko pomembne, saj se bodo Američani odločali med »socialistom« Obamo, ki je veliko govoril in nič naredil, ter menda uspešnim poslovnežem Mittom Romneyjem, ki da bo zmanjšal brezposelnost, zakrpal veliko proračunsko luknjo in državni dolg, ki se približuje 16 bilijonom (tisočem milijard) dolarjev ter državi vrnil mednarodni ugled in vodilno vlogo v svetu.