Rupel v Rusiji, Moldaviji in Ukrajini

Predsedujoči Ovse, slovenski zunanji minister Rupel, se je v Moskvi z vodjo ruske diplomacije Lavrovom pogovarjal o aktualnih vprašanjih Ovse.

Objavljeno
17. oktober 2005 15.45
Dimitrij Rupel kot predsedujoči OVSE
Ljubljana – Predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, se je danes v Moskvi z vodjo ruske diplomacije Sergejem Lavrovom pogovarjal o aktualnih vprašanjih Ovse pred ministrskim zasedanjem Ovse decembra v Ljubljani. Kot je povedal po pogovorih, je Rusija predstavila predloge glede lestvice prispevkov držav v proračun Ovse, opazovanja volitev in kriz na območju organizacije. "Z Lavrovom sem se lahko strinjal od 90 do 100 odstotkih," je dejal.

Lavrov je na novinarski konferenci po srečanju poudaril predvsem pomen konsenza med vsemi sodelujočimi državami Ovse. Izrazil je tudi podporo prizadevanjem, da bo rezultat reforme Ovse, ki se bo začela med slovenskim predsedovanjem organizaciji, občutek pripadnosti organizaciji.

Po besedah Lavrova sta z Ruplom govorila tudi o razmerah v Pridnestrju in Južni Osetiji. Časa za pogovore o dvostranskih odnosih ni bilo, sta pa sogovornika po besedah ruskega ministra ugotovila, da se ti dobro razvijajo. Rupel se bo danes v Moskvi sestal še z metropolitom Kirilom, nato pa odpotoval v Moldavijo.

V nadaljevanju turneje se bo ob obisku v moldavski prestolnici Kišinjev v torek srečal z moldavskim predsednikom Vladimirjem Voroninom, zunanjim ministrom Andrejem Stratanom in predstavniki tamkajšnjih nevladnih organizacij. Ob tej priložnosti se bo predsedujoči Ovse Rupel v Tiraspolu sešel še s pridnjestrskimi političnimi voditelji.

Predsedujoči Ovse bo tridnevno turnejo sklenil v sredo v Ukrajini, kjer se bo v Kijevu predvidoma sestal z ukrajinskim predsednikom Viktorjem Juščenkom, premierom Jurijem Jehanurovom ter zunanjim ministrom Borisom Tarasjukom.

Rupel se bo s sogovorniki pogovarjal o vrsti vprašanj, povezanih z Ovse, zlasti z zasedanjem ministrskega sveta Ovse, decembra v Ljubljani. Govorili bodo o možnostih za nov zagon pri reševanju pridnjestrskega vprašanja v Moldaviji, umiku ruskega orožja in volitvah v Pridnjestrju.

Rupel za Nezavisimajo Gazeto o Ovse in Rusiji

Prispevek ruskih diplomatov k helsinškemu procesu, ki letos praznuje 30 let, je bil neprecenljiv, brez Rusije pa si tudi ni mogoče predstavljati uspešnega delovanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) danes. Njena vloga bo zato zelo pomembna tudi na ministrskem zasedanju, ki bo decembra v Ljubljani, je v članku za današnjo izdajo ruskega dnevnika Nezavisimaja Gazeta poudaril predsedujoči Ovse Dimitrij Rupel.

Revitalizacija dela Ovse, ki vključuje tudi dogovor o proračunu in lestvicah prispevkov, je bila med pomembnejšimi nalogami slovenskega predsedovanja že zaradi finančne krize, v kateri se je znašel Ovse v začetku leta. Rupla veseli, da je bila že spomladi v dialogu z rusko stranjo dosežena prehodna rešitev, dialog pa se nadaljuje. "Ob tem pa vendarle velja upoštevati dejstvo, da je za normalno delovanje Ovse potrebno zagotoviti njegovo redno financiranje, saj začasni aranžmaji slabo vplivajo na terenske misije in dolgoročne projekte organizacije," je poudaril Rupel.

Poleg finančne krize je bila za Ovse značilna tudi napetost v odnosih vzhodno in zahodno od Dunaja, ki je prišla najbolj do izraza v nezmožnosti sprejetja skupne politične deklaracije na zadnjem ministrskem svetu v Sofiji. Zato je Rupel, kot je pojasnil, tem bolj pazljivo preučil izjavo o delu Ovse, ki jo je devet predsednikov držav SND sprejelo julija lani v Moskvi. "Zatečeno stanje si prizadevam spremeniti in obnoviti dialog, saj sem prepričan, da imamo veliko več skupnega, kot se morda zdi, predvsem temeljna načela, na katerih je bila zgrajena naša organizacija," je dodal.

Spomnil je še, da je januarja imenoval sedemčlansko skupino uglednih osebnosti, v njej sta bila tudi ruski in kazahstanski predstavnik, ki je konec junija predstavila poročilo o delu organizacije s predlogi za izboljšanje njene učinkovitosti. "Ljubljanska deklaracija mora predstavljati odgovor na osrednjo misel poročila skupine - oblikovanje močnega občutka"skupnega namena"vseh sodelujočih držav," je poudaril Rupel.

Ministrsko srečanje bo tudi priložnost za korak naprej v reševanju nekaterih t.i. zamrznjenih konfliktov. Ključ za njihovo rešitev leži, tako Rupel v medsebojnem dialogu in zaupanju, ki ga bo Slovenija gradila, tudi z ruskimi partnerji, v tednih, ki so pred nami. Prihodnost Ovse je namreč v njegovih komparativnih prednostih. To je tudi edina mednarodna organizacija s celostnim pristopom k zagotavljanju varnosti. Zato si letos v duhu uravnoteženja svojih treh razsežnosti prizadeva zagotoviti več pozornosti in sredstev tako za njeno politično-vojaško in ekonomsko-okoljevarstveno kot tudi človekovo razsežnost, je dodal Rupel, ki je danes na enodnevnem obisku v Moskvi.