Mosul - V samomorilskem napadu pred šiitsko mošejo v kraju Musajib kakih 75 kilometrov južno od iraške prestolnice je bilo ubitih najmanj 58 ljudi, ranjenih pa najmanj 82. Napadalec se je razstrelil v bližini tovornjaka cisterne in bencinske črpalke. V obsežni eksploziji je bil uničen bližnji stanovanjski blok.
Napadalci tudi drugje niso počivali
Pred tem je prišlo do samomorilskih napadov v bagdadu in Mosulu. V Mosulu je napadalec, ki je imel okoli pasu pritrjen eksploziv, vstopil v policijsko postajo in se razstrelil, pri tem so bili ubiti štirje policisti. 18 ljudi je bilo ranjenih, od tega jih je osem v kritičnem stanju, je povedal zdravnik tamkajšnje bolnišnice Ithar Mohamad.
V bagdadski četrti Dura pa je samomorilski napadalec ob skupini policistov za posebne naloge uporabil vozilo, polno razstreliva. V napadu so bili ubiti trije civilisti - med njimi dva otroko - in en policist. Ranjenih je bilo enajst oseb, med njimi sedem policistov.
Zjutraj so v mestu Amarah na jugu Iraka v eksploziji bombe umrli trije britanski vojaki, dva sta bila ranjena. Britanski vojaki so med patruljo z vozilom zapeljali na mino.
V petek pozno zvečer pa so na severovzhodu Bagdada odkrili truplo visokega uslužbenca na iraškem pravosodnem ministrstvu Isa Gadbana Minšida al-Sudanija. Al-Sudanija naj bipred petimi dnevi na njegovem doma v severovzhodnem predelu iraške prestolnice ugrabila skupina oboroženih moških, v petek pozno zvečer pa so v bližini njegovega doma odkrili truplo, na katerem so bile vidne sledi mučenja. Al-Sudani je nazadnje opravljal funkcijo vodje pravnega inštituta, v sredini 90. let pa je vodil jetnišnico v mestu Bakuba.
Sicer pa so v Iraku samo v petek zabeležili 10 samomorilskih napadov, v prestolnic v prejšnjem tednu 16.
Enajst ameriških vojakov v Iraku obtoženih zlorab
Proti enajstim ameriškim vojakom v Iraku je bila v sredo vložena obtožnica, ker naj bi zlorabili zajete iraške upornike in s tem kršili vojno pravo. Kot so še povedali na poveljstvu ameriške vojske, temeljijo obtožnice na pritožbi enega od pripadnikov skupine za posebne naloge v Bagdadu, da "naj bi ostali vojaki pretepali nekatere domnevne teroriste".
Nihče od upornikov zaradi poškodb, ki naj bi bile posledice domnevnega pretepanja, sicer ni poiskal zdravniške pomoči. "Samo eden od domnevnih teroristov je trenutno še v zaporu koalicijskih sil," še piše v izjavi poveljstva ameriških sil v Iraku.
Iraški premier začel obisk v Iranu
Iraški premier Ibrahim Džafari je začel tridnevni obisk v sosednjem Iranu, njegov prvi obisk po strmoglavljenju iraškega diktatorja Sadama Huseina aprila 2003. Kot je danes povedal Džafari, je cilj njegovega obiska rešiti nesporazume iz preteklosti in odpreti pot sodelovanju. Minula desetletja bili odnosi med državama milo rečeno napeti, negativni vrhunec so dosegli v vojni med letoma 1980 in 1988, po padcu Sadama Huseina pa sta se Iran in Irak začela zbliževati.
Iraški premier je izrazil upanje, da bosta državi okrepili gospodarsko sodelovanje, šiitom, ki živijo tako v Iranu kot v Iraku, pa omogočili lažje romanje na svete kraje v obeh državah. Džafari si od Irana obeta tudi pomoč.
Džafarija, ki se bo v nedeljo sešel z iranskim predsednikom Mohamedom Hatamijem ter vrhovnim iranskim verskim voditeljem, ajatolo Alijem Hamenejem, na obisku spremljajo številni člani njegovega kabineta.