Alexandria/Strasbourg - Generalni sekretar Sveta Evrope Terry Davis se je odzval na odločitev ameriške porote o krivdi Zacariusa Moussaouija, edinega obtoženca, ki mu v ZDA sodijo za vpletenost v teroristične napade na ZDA 11. septembra 2001. "Obsesija s smrtno kaznijo kot edinim ustreznim povračilom za žrtve terorizma je prav tako žalostna kot je zgrešena," so Davisovo mnenje posredovali s SE.
"S prelivanjem nove krvi ne boste počastili spomina žrtev. Še več, v boju proti terorizmu smrtna kazen ni le zgrešena, temveč kontraproduktivna. Sodni proces, ki služi kot oder za blodnje zavedenega skrajneža in ga na koncu nagradi s statusom mučenika v očeh njegovih fanatičnih kolegov, je (...) zgrešil cilj," je poudaril generalni sekretar SE. Vse članice SE so sicer podpisnice Evropske konvencije o človekovih pravicah, ki med drugim prepoveduje smrtno kazen.
Ameriška zvezna porota je v ponedeljek soglasno ugotovila, da je Zacariusa Moussaouija mogoče obsoditi na smrt. Čeprav so ga aretirali 25 dni pred napadi, je porota presodila, da bi jih lahko preprečil. Porota bo sicer od četrtka odločala, ali je zanj ustrezna kazen dosmrtni zapor ali smrt.
Zaleteti bi se moral v Belo hišo
Tožilstvo je v tri tedne trajajočem postopku prepričevalo poroto, da je Moussaoui kriv, ker po aretaciji 16. avgusta 2001 agentom Zveznega preiskovalnega urada FBI ni povedal, da je v ZDA zato, da se izuči za pilota, nato pa ugrabi potniško letalo in se zaleti v Belo hišo. Moussaoui, 37-letni Francoz maroškega porekla, je to priznal šele na sojenju aprila lani.
Moussaoui je pred izrekom sodbe kričal in preklinjal, po izreku pa preklel vse navzoče. V nasprotju z nasveti svojih odvetnikov je pričal proti samemu sebi in dejal, da je bil predviden za napade 11. septembra, ko naj bi skupaj z Richardom Reidom, teroristom, ki je skušal razstreliti letalo družbe American Airlines na poti iz Pariza v Miami z bombo, skrito v čevlju, in drugimi treščila potniško letalo v Belo hišo.
Moussaoui le nadloga
Porota je tudi soglasno ugotovila, da je Moussaoui sodeloval v zaroti mednarodnega terorizma in zaroti za uporabo orožja za množično uničevanje. Njegovi odvetniki, ki jih sicer obsojenec ne priznava, pa so skušali poroto prepričati, da je Moussaoui tudi za mednarodno teroristično mrežo Al Kaido le nadloga. To so pisno izjavili tudi nekateri voditelji Al Kaide, zaprti na skrivnem mestu.
Želi si umreti
V drugem delu bo tožilstvo predstavilo izpovedi več deset sorodnikov žrtev 11. septembra in pokazalo podobe krvave morije. Obramba se bo skušala temu zoperstaviti s psihiatri, ki bodo ugotavljali, da je Moussaoui neprišteven in da želi umreti, ker si misli, da bo tako postal mučenik Al Kaide.
Odločitev porote v primeru Moussaouija pomeni tudi, da lahko ameriška civilna sodišča sodijo tujim teroristom v ZDA brez pravno spornega vmešavanja vojaških sodišč, saj lahko izrečejo smrtno kazen, in to ne glede na hude napake, kot je bilo vplivanje na priče s strani vladne odvetnice Carle Martin.