Peking – Hirošima se pripravlja na 66. obletnico jedrskega bombnega napada. Slovesnost, na kateri se bodo zbrali preživeli in njihovi potomci, tuji odposlanci in japonski protijedrski aktivisti, pa bo priložnost, da se vladi v Tokiu pošljejo sporočila za prihodnost. Če je preteklost zaznamovana s posledicami jedrske bombe, ki so jo 6. avgusta 1945 odvrgli na Hirošimo, in tiste, ki je tri dni pozneje opustošila Nagasaki, pa bo prihodnost bolj povezana z jedrsko elektrarno Fukušima, s katere reaktorji poteka bitka vse od katastrofalnega potresa in cunamija 23. marca.
Župan Hirošime Kazumi Macui, ki je prvi predsednik območne vlade, rojen po letu 1945, in čigar starši so preživeli jedrsko bombardiranje, bo imel govor, v katerem se bo, kot je sam napovedal na tiskovni konferenci, izognil zahtevi po popolni denuklearizaciji Japonske. »Nekateri zahtevajo konec jedrske energije,« bo dejal, vendar sam ne bo zahteval ustavitve vseh reaktorjev, ker so prebivalci Hirošime pri tem vprašanju razdeljeni v dve skupini.
Bodo pa to na slovesnosti odločno zahtevali aktivisti skupine, ki se imenuje Ljudje, ki želijo živeti brez jedrskih elektrarn. »Takoj ko obstaja sevanje, postanejo jedrsko orožje in jedrske elektrarne eno in isto,« je izjavil Naruaki Kuno, predstavnik za tisk omenjene organizacije za območje Hirošime. Pred sedežem tukajšnjega distributerja električne energije Chugoku Electric Power Co. bodo priredili demonstracije in organizatorji upajo, da se jih bo udeležilo več kot tisoč ljudi.
Pred slovesnostjo miru, ki bo v Hirošimi, in ob vse močnejših pritiskih javnosti zaradi izmerjenega novega povečanja sevanja v Fukušimi je premier Naoto Kan odstavil tri funkcionarje, ki so imeli na skrbi jedrsko energijo, med katerimi je bil tudi Nabuaki Terasaka, vodja Agencije za jedrsko in industrijsko varnost. To vladno telo je bilo tarča kritik zaradi nezadostnih varnostnih ukrepov v jedrski elektrarni Fukušima, med drugim tudi zaradi premalo visokega zidu, s katerim bi morali biti reaktorji zaščiteni pred oceanom. Agencija, ki sodi pod ministrstvo za trgovino in industrijo, je postala simbol manipulacije, potem ko je menda najela določeno število ljudi, ki so na odprtih sestankih o prihodnosti jedrske energije govorili v prid jedrskim elektrarnam.
Zaradi vsega tega je priljubljenost premiera Kana na kritični ravni, tako da je zanj zelo pomembno, v kakšnem tonu bo potekalo zaznamovanje jedrske kataklizme v Hirošimi in Nagasakiju. K temu, da bo kriza v Fukušimi za vedno ostala nekaj, kar bo zgovorno opozarjalo na jedrsko nevarnost, pa bo pripomogel tudi Mamoru Samuragoči, skladatelj, ki je pri 35 letih popolnoma izgubil sluh, a se še vedno ukvarja z glasbo. Oba njegova starša sta preživela bombardiranje. Čeprav ni mogoče ugotoviti, ali je njegova gluhota povezana s posledicami sevanja, je Mamoru odločen nasprotnik jedrske energije. Na slovesnosti bodo izvedli njegovo novo simfonijo Hirošima. »Jedrska elektrarna je pred našimi očmi obnovila strahoto sevanja, na katero so na Japonskem mnogi pozabili,« je dejal. »Zdaj je skrajni čas, da se znova pogleda v Hirošimo.«