Severna Koreja napovedala jedrski poskus

Severna Koreja je zagrozila, da bo v prihodnje prisiljena izvesti jedrske poskuse zaradi groženj in sankcij ZDA. Pjongjang je obenem ponovil trditev, da je že razvil atomsko bombo.

Objavljeno
03. oktober 2006 18.55
Vojaška parada v Pjongjangu
Pjongjang- Severna Koreja je zagrozila, da bo v prihodnje prisiljena izvesti jedrske poskuse zaradi groženj in sankcij ZDA, je sporočilo severnokorejsko zunanje ministrstvo, ki pa datuma načrtovanega poskusa ni navedlo. Vest je že sprožila številne odzive v svetu.

Pjongjang je obenem ponovil trditev, da je že razvil atomsko bombo. Zunanje ministrstvo je ob tem dodalo, da Pjongjang jedrskega orožja ne bo nikoli uporabil prvi.

Vest iz Severne Koreje je zbudila številne odzive v svetu. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je opozoril državo, naj bo previdna, medtem ko je ZDA pozval k neposrednim pogajanjem s Severno Korejo, s katerimi bi razrešili mednarodne skrbi zaradi severnokorejskega jedrskega programa.

Odzvali so se tudi v Parizu, kjer je tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Jean-Baptiste Mattei izrazil veliko zaskrbljenost Francije zaradi napovedi Pjongjanga. Francija je obenem pozvala Severno Korejo, naj ponovno razmisli glede načrtovanega jedrskega poskusa, ki bi po njenem mnenju pomenil dejavnik nestabilnosti za regionalno in mednarodno varnost.

Britansko zunanje ministrstvo pa je menilo, da bi jedrski poskusi, ki bi jih London označil kot provokativno dejanje, dodatno okrepili napetosti v že tako napeti regiji.

Severnokorejske jedrske načrte je obsodila Japonska. Kot je dejal japonski zunanji minister Taro Aso, bi jedrski poskusi pomenili grožnjo miru in Tokio takšnega koraka Pjongjangu ne bi mogel nikoli odpustiti. Južna Koreja je izrazila globoko obžalovanje in zaskrbljenost, poostrila je tudi varnostne ukrepe, medtem ko so v Singapurju menili, da bi jedrski poskusi destabilizirali regijo.

Odnosi med Washingtonom in Pjongjangom so se v zadnjem času zaostrili predvsem potem, ko je Severna Koreja na predvečer ameriškega dneva neodvisnosti 4. julija izvedla raketne poskuse, kar je okrepilo domneve, da bi jim lahko v prihodnosti sledili tudi jedrski poskusi.

ZDA bodo vprašanje Severne Koreje predale VS ZN

Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Sean McCormac je danes v Egiptu, kjer spremlja ameriško zunanjo ministrico Condoleezzo Rice, dejal, da bi bil jedrski poskus, s katerim je davi zagrozila Severna Koreja, "nesprejemljiva grožnja" regiji in svetu, ki bi tej državi le škodila. Ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton pa je medtem povedal, da namerava grožnjo Severne Koreje še danes posredovati Varnostnemu svetu ZN.

Severnokorejski jedrski poskus bi resno prizadel zaupanje v dobre namene te države na šeststranskih pogajanjih o severnokorejskem jedrskem vprašanju ter predstavljal nesprejemljivo grožnjo miru in stabilnosti v Aziji in v svetu, je menil McCormac. Tako "provokativno dejanje" bi povzročilo le še večjo izolacijo Severne Koreje, je še dejal in obljubil, da si bodo ZDA skupaj s svojimi zaveznicami še naprej prizadevale, da do tako ekstremnega dejanja ne bi prišlo oziroma se bodo nanj ustrezno odzvale.