Šiiti za spremembe varnostnega sporazuma z ZDA

Vladajoče šiitsko zavezništvo iraškega premiera Nurija al Malikija je zahtevalo dodatno razpravo in amandmaje k osnutku varnostnega sporazuma z ZDA.

Objavljeno
19. oktober 2008 15.32
iraški premier Nuri al Maliki
El.M./STA
El.M./STA
Bagdad - Vladajoče šiitsko zavezništvo iraškega premiera Nurija al Malikija je danes zahtevalo, da parlament še pred potrditvijo varnostnega sporazuma, ki bo po letu 2008 urejal status ameriških vojakov v Iraku, opravi dodatno razpravo in sprejme amandmaje k delom osnutka sporazuma.

Ameriški in iraški pogajalci so se nedavno uskladili glede besedila varnostnega sporazuma in sporočili, da je osnutek sporazuma končen in se ne bo več spreminjal. Čakal naj bi le še na potrditev s strani ameriškega in iraškega vodstva, zeleno luč zanj pa mora najkasneje do konca leta, ko se izteče mandat ZN, ki sedaj ureja prisotnost tujih vojakov v Iraku, dati tudi iraški parlament.

Katere dele sporazuma točno želi spremeniti, vladajoče šiitsko zavezništvo danes ni opredelilo. Zavezništvo je le poudarilo, da so v sporazumu nekateri pozitivni deli, medtem ko nekateri drugi potrebujejo več časa "za razpravo, dialog in spremembe nekaterih členov". Zavezništvo, del katerega je tudi al Malikijeva stranka Dava, ima v 275-članskem parlamentu 85 poslancev.

Iraški zunanji minister Hošjar Zebari je priznal, da bo pogajanja o sporazumu z ameriško stranjo verjetno težko znova odpreti, a hkrati poudaril, da je sporazum začasen in podvržen vsakoletni reviziji. Analitiki medtem poudarjajo, da je današnji javni poziv vladajočega šiitskega bloka k spremembam sporazuma pomemben.

Skrajni šiitski voditelj Moktada al Sadr je že pred tem jasno povedal, da sporazumu nasprotuje, in je svojih 30 poslancev pozval, naj glasujejo proti njemu. Kakih 50.000 Al Sadrovih privržencev je v soboto v Bagdadu tudi protestiralo proti ameriški prisotnosti v državi in vzklikalo protiameriška gesla.

Sodeč po osnutku sporazuma naj bi se ameriške enote iz večjih iraških mest umaknile do konca junija prihodnje leto, ozemlje države pa naj bi zapustile do konca leta 2011. Iraške oblasti bi imele v vmesnem obdobju tudi omejene pristojnosti glede ameriških vojakov, ki bi zagrešili zločine zunaj uradne dolžnosti. V Iraku je trenutno okoli 144.000 ameriških vojakov.

Konec leta se izteče mandat Varnostnega sveta ZN

Nuri al Maliki je po današnjem srečanju z britanskim obrambnim ministrom Johnom Huttenom povedal, da bosta London in Bagdad začela s pogajanji o sporazumu o varnostnem sodelovanju med državama, ki bo določal status 4100 britanskih vojakov v državi po letu 2008.

"Irak bo določil pogajalsko ekipo, ki se bo pogovarjala o prihodnosti britanskih sil v Iraku," je al Maliki sporočil v izjavi po srečanju s Huttenom, ki je položaj obrambnega ministra zasedel pred dobrima dvema tednoma. V izjavi je tudi poudaril pomen dosega dogovora še pred koncem tega leta, ko se izteče mandat Varnostnega sveta Združenih narodov, ki sedaj ureja prisotnost tujih sil v državi.

Al Maliki je sicer pred tem v ponedeljek izjavil, da britanske enote, nameščene na jugu Iraka, niso več potrebne za zagotavljanje varnosti. Kot je poudaril v pogovoru za londonski The Times, bi tam morda potrebovali le še nekaj britanskih vojakov za pomoč pri urjenju in tehničnih zadevah, bojne enote pa niso več potrebne.

Podobna pogajanja o dolgoročnem varnostnem sporazumu trenutno že potekajo med iraško vlado in ZDA. Skrajni šiitski voditelj Moktada al Sadr je sicer v soboto poslance v iraškem parlamentu pozval, naj glasujejo proti tovrstnemu sporazumu in izrazil dvom, da je varnostni sporazum korak v smeri končanja ameriške prisotnosti v Iraku. Desettisoči privržencev šiitskega voditelja so medtem vzklikali protiameriške slogane in zažigali zastave ZDA.