Sojenje Huseinu spet prekinili

Iraško tožilstvo je prvič doslej zaslišalo nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina, skrajneži pa so v javnost poslali videoposnetek z ubitim ameriškim pilotom.

Objavljeno
05. april 2006 17.32
Sadam Husein je po treh tednih znova na sodišču, ki ga je označil za nelegitimno
Bagdad - Skrajna skupina je na spletu objavila videoposnetek, na katerem naj bi bil prejšnji konec tedna strmoglavljeni ameriški helikopter Apache in umrli pilot. Kot je navedeno v zvočnem posnetku, je uporniški skupini uspelo strmoglaviti helikopter, nato pa so ven potegnili enega od pilotov in ga, gorečega, odvlekli neznano kam. Na precej zamegljenem videoposnetku sicer ni videti, ali ima moški, ki ga vlečejo po tleh, ameriško uniformo, vendar zvočni posnetek zatrjuje, da vsekakor gre za ameriškega pilota.

Po informacijah ameriške vojske pa so ostanke strmoglavljenega helikopterja že našli, v njem pa tudi posmrtne ostanke obeh pilotov. Avtentičnost videoposnetka zaenkrat še ni potrjena, ameriška vojska pa je izrazila ogorčenje nad tem, da takšni videoposnetki sploh pridejo v javnost.

Sojenje Huseinu spet prekinili

Na sodišču v Bagdadu pa se je po tritedenski prekinitvi nadaljevalo sojenje strmoglavljenemu iraškemu voditelju Sadamu Huseinu in sedmim soobtoženim. Huseina je danes prvič zaslišalo tožilstvo, ta pa je priznal, da je odobril smrtne kazni za več kot 140 šiitov, a le zato, ker je bil prepričan, da obstajajo zadostni dokazi o njihovi vpletenosti v poskus atentata nanj. Sojenje je bilo medtem začasno prekinjeno, se nato nadaljevalo, nazadnje pa prekinilo. Sojenje se bo tako nadaljevalo v četrtek.

Sodišče za Huseina znova nelegitimno

Husein, ki mu sodijo zaradi pokola 148 šiitov v vasi Dudžail leta 1982, se je vprašanjem tožilstva o njegovi vlogi v pokolu šiitov v vasi Dudžail večinoma izogibal in je odgovarjal z dolgimi govori, v katerih je sodišče ponovno večkrat označil kot "nelegitimno" in se prerekal z glavnim sodnikom Raufom Abdelom Rahmanom. Sedanje iraško notranje ministrstvo, ki ga vodijo šiiti, je tudi obtožil, da stoji za umori in mučenji tisočih Iračanov.

Husein je skozi celotno sojenje zgledal sproščen, glavnemu tožilcu Musi al Džafariju se je pogosto smejal in se pačil, sodniku pa je celo zrecitiral del neke pesmi. Na vprašanje tožilstva, ali je potrdil smrtne kazni za več kot 140 šiitov, ki jih je po kratkih in navideznih sojenjih izreklo takratno revolucionarno sodišče, je nekdanji voditelj odgovoril pritrdilno, obenem pa dodal: "To je ena od dolžnosti predsednika. Imel sem sicer pravico, da podvomim v sodbe, toda bil sem prepričan, da so bili predstavljeni zadostni dokazi o njihovi vpletenosti v poskus atentata."

Huseinu grozi nova obtožba

Husein je 15. marca prvič, odkar v Bagdadu poteka sojenje proti njemu in sedmim soobtoženim, nastopil kot priča, svoje pričanje pa je izkoristil za to, da je prebral govor, ki je bil pravzaprav političen poziv Iračanom, ki so mu še pripravljeni slediti. Iračane je med drugim pozval, naj prenehajo krvavo medversko nasilje in se raje borijo proti okupatorjem - ameriški vojski. Glavni sodnik Rahman je zato sodno dvorano zaprl za javnost.

Visoko iraško sodišče je sicer v torek napovedalo, da bo proti Huseinu in še šestim soobtoženim zaradi nasilnega zatiranja Kurdov v 80. letih prejšnjega stoletja vložilo novo obtožbo za genocid in zločine proti človečnosti. Obtoženi bodo za zločine med operacijo Anfal, v okviru katere je potekalo množično prisilno preseljevanje Kurdov na severu Iraka, pri čemer je umrlo več kot 100.000 ljudi, uničenih pa je bilo 4500 vasi. V okviru te operacije so med drugim s plinom pomorili 5000 ljudi v vasi Halabdža.