Mogadiš - Potem ko je v četrtek somalijska prehodna vlada odobrila načrt, po katerem bi ji red v državi pomagale vzpostaviti mirovne sile iz Ugande in Sudana, se je v prestolnici Mogadiš zbralo kakih 10.000 ljudi, ki so protestirali proti mirovni misiji.
Zveza vojaških poveljnikov, ki poskuša zagotoviti oblast začasni vladi v Baidoi, je čedalje šibkejša, saj so jo v četrtek zapustili trije člani. ARPCT, ki se je zavezala, da bo zavrla naraščajoči vpliv muslimanskih sodišč v državi, ki šteje le še štiri člane.
Mogadiš, kot tudi večino južne Somalije, z izjemo mesta Baidoe, kjer je sedež začasne vlade, pa zdaj obvladujejo oborožene islamske milice pod nadzorom muslimanskih sodišč, ki so v sredo osvojile še zadnje oporišče sekularne ARPCT, mesto Jowhar.
Nadzor muslimanskih sodišč nad južnim delom države je zanje velik uspeh, saj je po državljanski vojni, ki se je razplamtela po padcu diktatorja Mohameda Siada Bareja leta 1991, država v anarhiji, začasni vladi, ki jo podpirajo tudi ZN, pa zaenkrat zunaj Baidoe ni uspelo uveljaviti svoje oblasti.
Muslimanska sodišča se tako predstavljajo kot edina alternativa, ki so sposobna prinesti mir in red v Somalijo, vendar pa so se poleg povezanosti z Al Kaido v preteklosti pogosto zatekala k nasilju, odgovorna pa naj bi bila tudi za usmrtitve zmernih muslimanskih učenjakov.