London - Iz londonske bolnišnice University College Hospital so sporočili, da je nekdanji sovjetski vohun Aleksander Litvinenko v noči na petek umrl, okoliščine njegove smrti pa še preiskujejo. Potem ko je britanski notranji minister John Reid sporočil, da naj bi bila Litvinenkova smrt povezana z radioaktivno snovjo v njegovem telesu, pa je strokovnjak iz agencije za varovanje zdravja Roger Cox potrdil, da so v Litvinenkovem urinu našli polonij 210.
Putin zavrnil obtožbo Litvinenka
Ruski predsednik Vladimir Putin je na vrhu EU-Rusija zavrnil obtožbo, ko jo je umrli nekdanji ruski vohun Aleksander Litvinenko zapisal pred tremi dnevi, in sicer da je odgovoren za njegovo zastrupitev. "Mislim, da je vredno obžalovanja, da se takšen tragičen dogodek izkorišča kot politično izzivanje," je na novinarski konferenci v Helsinkih poudaril Putin.
Putin je smrt Litvinenka označil kot tragedijo in poudaril, da britanske zdravstvene oblasti niso našle nobenih dokazov, da je bila Litvinenkova smrt posledica nasilnega dejanja. Izrazil je še upanje, da Velika Britanija ne bo pripomogla k podpihovanju političnega škandala, ki nima nobenih osnov ter poudaril, da bodo ruski strokovnjaki in tožilci v primeru potrebe ponudili pomoč v raziskavah.
"Uspel si utišati enega, toda protesti iz vsega sveta bodo odmevali v vaših ušesih, gospod Putin, do konca vašega življenja," je poudaril Litvinenko v pismu, ki ga je v univerzitetni bolnišnici v Londonu, kjer je umrl, danes prebral njegov prijatelj Alex Goldfarb.
Dodal je, da se je Putin izkazal za tako barbarskega in krutega, kot so trdili njegovi najhujši kritiki. "Pokazal si, da nimaš nobenega spoštovanja do življenja, svobode ali kakršnihkoli civilizacijskih vrednot," je v pismu, ki ga je narekoval pred tremi dnevi, še zapisal nekdanji agent KGB.
Kremelj poziva London k preiskavi
Britanske oblasti bi morale preiskati "tragično" smrt nekdanjega ruskega vohuna Aleskandra Litvinenka, ki je v noči na petek, domnevno zaradi zastrupitve, umrl v bolnišnici v Londonu. Kot je v Helsinkih dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitri Peskov, "je smrt vedno tragična. Zdaj je čas za preiskavo pristojnih britanskih služb".
Peskov, ki je na novinarska vprašanja odgovarjal ob robu vrha EU-Rusija, danes sicer ni mogel povedati, ali bo Rusija preiskala trditve nekaterih prijateljev Litvinenka, da so bile v njegov domnevni umor vpletene ruske tajne službe.
Za britanski BBC je danes podobno tezo podal tudi nekdanji polkovnik v KGB Oleg Gordijevski. Kot je dejal, je ruska tajna služba v "Veliko Britanijo poslala človeka s strupeno tableto". Strup naj bi dali v Litvinenkov čaj, ta pa ga je na koncu ubil. Gordijevski, ki je že pred leti pobegnil v Veliko Britanijo, sicer ni podal nobenih dokazov za svoje trditve.
Sadističen, počasen umor
Tudi Litvinenkov zaupnik, režiser Andrej Nekrasov, je za časnik The Times izjavil, da nikakor ne dvomi, da gre za umor. "To je bil sadističen počasen umor," je dejal. Nekrasov je z Litvinenkom leta 2004 sodeloval pri dokumentarnem filmu, v katerem je namignil, da za bombnimi napadi na stanovanjska poslopja v Moskvi leta 1999 niso stali čečenski uporniki, temveč ruske tajne službe. Nerkasov in Litvinenko sta tudi skupaj poskušala razjasniti umor ruske novinarke Ane Politkovske, ki je bila ubita 7. oktobra v Moskvi.