Srbiji postavili kar dva ultimata

EU bo prekinila pogajanja s Srbijo, če ne bo do aprila polno sodelovala s haaškim sodiščem. Zunanji minister SČG pa je izjavil, da je rok za izpolnitev obveznosti do Haaga 27. februar.

Objavljeno
23. februar 2006 22.19
Ratko Mladić je na begu že več kot deset let, po aretaciji Anteja Gotovine pa mu še posebej pogosto dihajo za ovratnik
Bruselj/London - EU bo prekinila pogajanja o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju, če Srbija ne bo polno sodelovala s haaškim sodiščem, je danes v Bruslju pred odborom Evropskega parlamenta za zunanje zadeve poudaril Evropski komisar Olli Rehn. Ta je v pogovoru za britansko televizijo BBC pred tem dejal, da naj Srbija haaškega obtoženca, nekdanjega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića aretira do najkasneje 5. aprila, sicer se pogajanja ne bodo nadaljevala.

"Če Srbija in Črna gora ne bosta polno sodelovali s haaškim sodiščem se ne bomo mogli izogniti prekinitvi pogajanj," je pred člani odbora zatrdil Rehn.

"Usoda je v rokah Srbov, ki se morajo odločiti, ali želijo evropsko prihodnost ali nacionalistični preteklost," pa je dejal komisar v pogovoru za BBC in pojasnil, da, če aretacija ne bo izpeljana do 5. aprila, se za ta dan načrtovana pogajanja ne bodo nadaljevala.

Draškovič: Rok za izpolnitev obveznosti do Haaga 27. februar

Zunanji minister SČG Vuk Drašković pa je danes izjavil, da je 27. februar zadnji rok za izpolnitev preostalih obveznosti SČG do Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu. Kot je poudaril, si bodo oblasti v Beogradu prizadevale, da pogajanja o stabilizaciji in približevanju z EU ne bodo preložena, kar "si želijo haaški begunci in tisti, ki jih podpirajo".

"Oni želijo zapreti poti Srbije v Evropo in jo ponovno potisniti v osamo in bedo, saj je to edini način, da se te sile znova dokopljejo do oblasti," je dejal Drašković in dodal, da bi bilo oblastem lažje izpolniti obveznosti, če bi bila SČG pred tem sprejeta v Partnerstvo za mir.

Drašković je ob odprtju mednarodnega seminarja z naslovom Norveška, Slovenija in SČG: skupaj v Nato še dejal, da je od generalnega sekretarja zavezništva Jaapa de Hoopa Schefferja dobil zagotovilo, da bi bila lahko SČG v Partnerstvo za mir sprejeta le teden dni po rešitvi vprašanja sodelovanja s haaškim sodiščem, v Nato pa že prihodnje leto skupaj s Hrvaško in Makedonijo.

Že v začetku februarja je zamrznitev pogajanj med EU in SČG zahtevala glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, ki je med takratnim obiskom Beograda od oblasti zahtevala konkreten rezultate glede sodelovanja s sodiščem.

Bot: V Beogradu so mi povedali, da se Mladić pogaja o predaji

Nekdanji vojaški poveljnik bosanskih Srbov, eden najbolj iskanih obtožencev haaškega sodišča Ratko Mladić, je bolan in razmišlja o predaji, naj bi danes sporočil nizozemski zunanji minister Ben Bot. Tiskovna predstavnica nizozemskega zunanjega ministrstva Hannah Tijmes je navedbe zanikala in razložila, da so ministra napačno citirali; Bot je namreč danes nizozemski parlament zgolj seznanil s svojim obiskom v Beogradu 20. februarja in med drugim povedal, da so mu uradni predstavniki v Beogradu dejali, da se Mladić s svojim spremstvom pogaja o morebitni predaji. Bot se je v ponedeljek v Beogradu pogovarjal z zunanjim ministrom SČG Vukom Draškovićem, srbskim predsednikom Borisom Tadićem in srbskim premierom Vojislavom Koštunico.

Navedbe ministra Bota pa je medtem že zanikal tudi tiskovni predstavnik srbske vlade Srđan Đurić in ponovno zatrdil, da se vlada z Mladićem ne pogaja. "Te informacije minister Bot zagotovo ni dobil od srbske vlade, od koga je dobil ta podatek, pa je treba vprašati njega," je povedal Đurić. Kot je poudaril, trditve o tem, da so Mladića našli, da se z njim pogajajo ali da je celo že prišlo do aretacije, ne držijo. Obenem pa je dodal, da je srbska vlada "odločena, da čim prej uspešno zaključi svoje sodelovanje s haaškim sodiščem".

Srbski mediji sicer že od torka poročajo, da je bil general Mladić ali aretiran ali pa se s srbskimi oblastmi pogaja o predaji. Tako srbska vlada kot tudi glavna haaška tožilka Carla Del Ponte sta navedbe medijev zanikali.