Abuja - Sudanski uporniški skupini, Sudansko osvobodilno gibanje (SLM) in Gibanje za pravičnost in enakost (JEM), sta danes sporočili, da ne bosta podpisali osnutka mirovnega sporazuma s sudansko vlado, saj naj bi bilo za podpis na voljo premalo časa. Sudanska vlada je sicer danes že sporočila, da je pripravljena na podpis mirovne pogodbe za Darfur, ki ga je pripravila Afriška unija (AU). Namero je potrdil Majzoub Al Kalifa, vodja vladnih pogajalcev na mirovnih pogovorih v nigerijski Abuji.
Gibanji sta zavzeli enotno stališče in sporočili, da sporazum ne vsebuje nekaj ključnih zahtev upornikov, med drugim tudi varnostnih dogovorov, kot je razorožitev paravojaških milic džandžavidov. Poleg tega po mnenju upornikov sporazum ne rešuje problema delitve oblasti in delitve bogastva.
Danes se namreč izteče rok, ki so ga AU in Združeni narodi (ZN) dali sprtim stranem v zahodni sudanski pokrajini Darfur za dosego sporazuma na mirovnih pogajanjih. ZN in AU sta v soboto s svojimi odposlanci še okrepili pritisk na sprte strani za dosego dogovora.
AU je predstavnikom strani, vpletenih v spopade v Darfurju, ki se udeležujejo že sedmega kroga mirovnih pogajanj v Abuji, sudanski vladi in uporniškima skupinama, Sudanskemu osvobodilnemu gibanju (SLM) in Gibanju za pravičnost in enakost (JEM), v torek predstavila predlog mirovnega sporazuma in jih pozvala, naj ga podpišejo še do konca tega tedna. V primeru, da mirovnega sporazuma ne bi dosegli, so AU in ZN vpletenim zagrozili z nadaljnjo mednarodno osamitvijo.
Načrt sporazuma: Ustanovitev začasne regionalne darfurske oblasti
Sporazum, ki ga je predlagala AU sicer vsebuje določilo, po katerem bo moral Sudan ustanoviti " začasno regionalno darfursko oblast", katere glavne dolžnosti bodo zagotoviti varno vrnitev beguncev in organizirati referendum. Na njem se bo nato prebivalstvo odločilo, ali se bo Darfur združil v eno upravno enoto ali bo ostal razdeljen v tri ločene države v okviru sudanske federativne strukture kot doslej.
Paravojaškim milicam džandžavid bo po predlogu tega sporazuma prepovedano približevanje begunskim taboriščem, demobilizirani uporniški bojevniki pa bodo integrirani v sudansko vojsko. Neimenovani vodja darfurskih upornikov bo postal " višji pomočnik" sudanskega predsednika, stranke pa bodo zagotovile obnovitev uničenega ruralnega gospodarstva v pokrajini in pravičen delež nacionalnega dohodka.
Poleg tega sporazum načrtuje tudi ustanovitev sklada za rekonstrukcijo, odpravo šolnin za študente iz Darfurja in sprejetje triletnega nacionalnega načrta za boj proti revščini, saj besedilo navaja, da je Darfur "zgodovinsko zapostavljen" in opustošen zaradi vojne.
Sprte strani so še v petek verjele v dosego mirovnega sporazuma
Strani, ki se že tri leta vojskujejo v Darfurju so sicer v petek sporočile, da verjamejo v dosego mirovnega sporazuma do nedelje. "Vse vpletene strani delujejo v smeri doseganja tega sporazuma. V interesu vseh ljudi v Darfurju je, da se mir ponovno vzpostavi čim prej," je v petek dejal vodja pogajalcev AU Sam Ibok. Pogajalec za JEM Ahmed Tugod pa je dejal: "Močno upamo, da bomo ujeli nedeljski rok," je dejal Tugod, ki je govoril za obe uporniški skupini. Pripravljenost na končanje pogajanj do nedelje pa je izrazila tudi sudanska vlada.
Vojna, ki v Darfurju divja že dobra tri leta, je doslej zahtevala kakih 300.000 življenj, večinoma civilistov. V zadnjih treh mesecih je moralo zaradi spopadov svoje domove zapustiti okoli 200.000 ljudi, skupno število beguncev pa je od leta 2003 naraslo na 2,6 milijona. Unicefov predstavnik v Sudanu, Ted Chaiban, medtem opozarja na oviran dostop humanitarnih organizacij do pomoči potrebnih, zaradi česar naj bi bila od pomoči odrezana tretjina darfurskih beguncev.
VS ZN je sicer v torek uvedel sankcije proti štirim posameznikom, odgovornim za nasilje v zahodnem Sudanu. Gre za visoke predstavnike, povezane s sudanskimi letalskimi silami, s plemenom Džalul v severnem Darfurju ter z uporniki, ki jim je VS ZN zamrznil premoženje in prepovedal potovanja.