Podgorica/Beograd – Po razglasitvi črnogorske neodvisnosti je srbska skupščina na izredni seji prevzela pristojnosti od državne skupnosti SČG. S tem je Srbija postala nova država, državna skupnost SČG pa je formalno prenehala obstajati. Pred skupščino je zaplapolala srbska zastava in zamenjala staro, še jugoslovansko trobojnico.
Srbski parlament je s 126 od 250 poslanskih glasov sprejel odločitev, da bodo srbski organi v 45 dneh izvedli vse potrebne akte za prevzem mednarodno-pravne subjektivitete SČG. S to odločitvijo skupščine so državni organi obvezani tudi k reševanju vseh spornih vprašanj med Srbijo kot državo naslednico SČG in Črno goro kot osamosvojeno državo. Za odločitev so glasovali poslanci vladajoče koalicije in srbske socialistične partije, opozicijski poslanci radikalne in demokratske stranke pa se glasovanja niso udeležili.
Kot prednostno nalogo je parlament določil pospešeno približevanje Srbije mednarodnim telesom in organizacijam, še posebej EU. Državno gospodarstvo bo temeljilo na tržni ekonomiji in svobodnem podjetništvu, konkurenci, varstvu lastnine in socialni pravičnosti, Srbija pa je odločena razvijati miroljubne in enakopravne odnose z drugimi državami, še posebej pa s svojimi sosedami. Pripravljena je tudi aktivno sodelovati v prizadevanjih mednarodne skupnosti in EU za politično stabilnost in trajni mir na Balkanu, v Evropi in po svetu.
Srbiji pripada pravica do nasledstva mednarodno-pravne subjektivitete SČG na osnovi ustave SČG, po kateri to pravico izgubi tista država, ki skupnost zapušča. Črna gora si bo torej morala kot samostojna država pravice, kakršna je na primer članstvo v mednarodnih organizacijah, šele ustvariti.
Tadić: Razdružitev SČG je osebni poraz
" Razdružitev državne zveze SČG je zame osebni poraz, sem pa pripravljen svojo državo voditi po demokratični in evropski poti, ki bo državljanom zagotovila boljše življenje," je v današnjem odzivu na razpad SČG dejal srbski predsednik Boris Tadić. Dosedanjemu predsedniku SČG Svetozaru Maroviću pa je Tadić zagotovil, da se je pripravljen potruditi za " približevanje in vseobsegajoče sodelovanje med državama ".
Tadić se je Maroviću še zahvalil za dobro sodelovanje v zadnjih treh letih, ko je bil sedanji srbski predsednik še obrambni minister SČG. Marović je v nedeljo sicer ugotovil, da je z razglasitvijo neodvisnosti Črne gore njegova funkcija prenehala veljati, in odstopil, ob tem pa se je zahvalil najvišjim predstavnikom obeh držav in izrazil prepričanje, da bosta imeli Srbija in Črna gora kot samostojni državi trdne prijateljske vezi in skupno evropsko prihodnost.
V lahović zaprosil za priznanje Črne gore
Črnogorski zunanji minister Miodrag Vlahović je danes pozval Evropsko unijo, Varnostni svet Združenih narodov, sosednje države in ostale pomembnejše države, naj priznajo Črno goro kot suvereno in samostojno državo, je danes sporočila vlada v Podgorici. Vlahović je v pismu omenjenim akterjem v mednarodni skupnosti zapisal, da je Črna gora postala neodvisna "na podlagi rezultatov referenduma in odločitve črnogorske skupščine o razglasitvi neodvisnosti."
Črnogorski zunanji minister je izrazil tudi pripravljenost Črne gore na vzpostavitev diplomatskih odnosov. Pri tem je poudaril, da bo Črna gora spoštovala vsa načela mednarodnega prava, prizadevala pa si bo tudi, da kar najhitreje postane članica vseh pomembnejših mednarodnih organizacij.
Medtem pa je danes črnogorski predsednik Filip Vujanović generalnega sekretarja ZN Kofija Annana zaprosil za sprejem Črne gore v ZN. Vujanovič je v pismu Annanu poslal še deklaracijo o neodvisnosti Črne gore in mu sporočil, da bo "Črna gora spoštovala Ustanovno listino ZN in njena načela ter izvrševala vse svoje obveznosti zapisane v UL ZN".
Novi državi se bosta morala še dogovoriti glede nasledstva
Črna gora je z osamosvojitvijo od državne skupnosti Srbija in Črna gora postala nova država, ki bo morala za članstvo v mednarodnih organizacijah še zaprositi. Srbija bo na drugi strani nasledila mednarodno-pravno subjektiviteto državne skupnosti Srbija in Črna gora, ki je z odhodom Črne gore prenehala obstajati.
Vendarle se bosta morali novi državi glede nasledstva v nekaterih točkah še dogovoriti. Tako bo tudi glede članstva ter pravic in obveznosti v Mednarodnem denarnem skladu (IMF). Stalni predstavnik IMF v Beogradu Harald Hirsshover je za današnjo izdajo podgoriškega časnika Republika izjavil, da se bosta morala Beograd in Podgorica sama dogovoriti o delitvi rezerv, ki jih je imela SČG v tej organizaciji. Je pa izjavil, da je "še prezgodaj", da bi govoril, kako se bo Črna gora vključevala v IMF. Kot je dejal, ni neke standardne procedure, ampak je potrebno o tem doseči dogovor.
Črna gora se z osamosvojitvijo prav tako ne bo rešila iz tožbe Bosne in Hercegovine proti državni skupnosti SČG pred Meddržavnim sodiščem v Haagu za genocid. Kot je dejal glavni odvetnik SČG v tem primeru, Radoslav Stojanović, je Črna gora naslednica tudi v tem vprašanju in ker nasledniki podedujejo tako aktivo kot dolgove, se položaj Črne gore v vprašanju tožbe Sarajeva proti nekdanji Zvezni republiki Jugoslaviji ne bo v ničemer spremenil. Podgorica se ne bo izognila odgovornosti in morebitnemu plačilu deleža vojne odškodnine, je še dejal Stojanović.