Beograd - Srbska Demokratska stranka je na sobotni redni volilni skupščini vnovič izvolila srbskega predsednika Borisa Tadića za svojega predsednika. Nekaj manj kot 2000 delegatov je izvolilo tudi pet podpredsednikov stranke, Tadićev namestnik pa bo izbran na prvem sestanku glavnega odbora DS. V nastopu pa je opozoril na krepitev nacionalizma in radikalizma v Srbiji.
Tadić je na celodnevni sobotni skupščini zatrdil, da je njegova DS edina zmožna popeljati Srbijo v Evropsko unijo in da se je s strankami t.i. demokratskega bloka pripravljena dogovarjati in z njimi deliti odgovornost za usodo države, vendar jim ne bo dopustila, da "napačno upravljajo Srbijo".
Za vlado premiera Vojislava Koštunice, ki bo čez deset dni napolnila drugo leto svojega mandata, je Tadić dejal, da gre za vlado, ki ima "začasni značaj". Kot je še izpostavil, mora Srbija dobiti novo, stabilno vlado, ki bo v prihodnjih osmih letih poskrbela za stabilni razvoj države.
DS je sicer v srbskem parlamentu opozicijska stranka, saj je na predčasnih volitvah decembra 2003 dobila le 37 od 250 poslanskih sedežev, kolikor jih ima tudi sedanji skupščinski sklic. Članice vladajoče koalicije so Koštuničeva Demokratska stranka Srbije (DSS), G17 Plus podpredsednika vlade Miroljuba Labusa in frakciji donedavno enotnega Srbskega gibanja za prenovo (SPO) zunanjega ministra SČG Vuka Draškovića in Nove Srbije ministra Velimirja Ilića.
Koštuničeva vlada je manjšinska od oblikovanja marca 2004, vendar ji je uspelo preživeti polni dve leti po zaslugi socialistov najbolj znanega haaškega obtoženca Slobodana Miloševića, ki jo podpirajo v parlamentu. Največ poslancev, 80, imajo sicer radikalci drugega znanega haaškega obtoženca Vojislava Šešlja. Tadić je zato pozval vse tiste, ki so med radikalci in DS, naj se opredelijo.