Temna plat financiranja iranskega programa za boj proti drogam

Osumljeni uživanja ali trgovanja z drogami pogosto niso deležni pravičnega sojenja. Število usmrtitev je strmo naraslo.

Objavljeno
22. avgust 2012 09.38
Posodobljeno
22. avgust 2012 09.38
*reu* THAILAND
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Teheran - Mednarodna organizacija za človekove pravice Human Rights Watch (HRW) in mednarodna zveza za zmanjševanje škode na področju drog Harm Reduction International (HRI) mednarodno skupnost pozivata, naj preneha podpirati iranski program za boj proti drogam. Po njihovih podatkih je namreč število usmrtitev povezanih z uživanjem ali trgovanjem s prepovedanimi drogami v zadnjih letih  strmo naraslo.

Organizaciji po poročanju francoske tiskovne agencije AFP opozarjata, da Iran s finančno in tehnično pomočjo Združenih narodov, Kanade, Japonske in Evrope lažje uveljavlja strogo zakonodajo. »Kruti zakoni, tajna sojenja brez možnosti za pritožbo in smrtna kazen za posedovanje manjših količin droge so zadostni razlogi, da donatorje odvrnejo od pomoči,« je za AFP povedala predstavnica HRW Rebecca Schleifer.

Po trditvah HRI in HRW so še posebej ranljiva skupina tujci, predvsem begunci in nezakoniti priseljenci iz Afganistana. Od začetka programa naj bi iranske oblasti zaradi zlorabe droge aretirale 16 afganistanskih otrok, ki so jih pozneje usmrtili.

Po podatkih organizacij so v Iranu leta 2011 usmrtili vsaj 600 ljudi. »Enainosemdeset odstotkov usmrtitev je bilo povezanih z drogami,« sta v izjavi zapisali organizaciji. Po podatkih Amnesty International so v Iranu leta 2009 skupno usmrtili 389 ljudi, 166 jih je bilo obsojenih zaradi zlorabe drog.

»Kljub poročilom o množičnem kratenju človekovih pravic, Urad ZN za droge in kriminal (UNOCD) in države donatorice še vedno namenjajo milijone dolarjev vladam v Iranu, Afganistanu in Pakistanu,« je dejala Schleiferjeva. Organizaciji zato vse morebitne donatorje pozivata, naj začasno prekinejo dotok pomoči, vse dokler Iran pri pregonu kaznivih dejanj povezanih z drogo ne zadosti mednarodnim standardom.