Tripoli − Mejo z Alžirijo je danes prečkal konvoj oklepnih vozil, v katerih bi po poročanju egiptovske tiskovne agencije Mena lahko bili visoki predstavniki libijskega režima, med njimi celo polkovnik Moamer Gadafi.
Po še nepotrjenih informacijah je šest oklepnih vozil znamke Mercedes zjutraj prispelo v mesto Ghadames, ki leži v bližini alžirske meje. Kot je povedal neimenovani predstavnik vojaškega sveta, so konvoj vse do vstopa v sosednjo državo spremljali režimski vojaki. Po mnenju omenjenega vira so bili v konvoju predstavniki režima, med njimi morda cel Gadafi in njegovi sinovi. Uporniki vozilom niso mogli slediti, saj so preslabo opremljeni.
Predstavnik alžirskih oblasti je sicer potrdil, da je omenjeni mejni prehod odprt, a dejal, da poročil o konvoju, ki bi prečkal mejo, niso dobili.
Alžirija včeraj sicer ni hotela priznati Narodnega prehodnega sveta libijskih upornikov in je namesto tega sporočila, da bo vztrajala pri stališču popolne nevtralnosti, ki ga zavzema že vse od začetka konflikta v Libiji.
Tripoli pred vrati humanitarne krize
Medtem ko uporniki po pisanju tujih medijev v libijski prestolnici utrjujejo nadzor in so vojake Moamerja Gadafija potisnili na jug mesta, se Tripoli sooča z novo krizo. »Večina spopadov v Tripoliju se zaključuje. Osrednji problem je zdaj humanitarne narave,« poroča dopisnik BBC Wyre Davies.
»Dvomilijonsko mesto je brez političnih smernic in brez političnega vodstva. Tistih, ki bi morali zdaj prijeti vajeti v svoje roke, ni tukaj. Mesto je brez pitne vode in praktično brez elektrike. Problem so tudi razne bolezni; ker ni ne vode ne primernih sanitarij, je zdravje ljudi močno ogroženo,« opozarja Davies.
Skoraj enotedenski spopadi so razmere v Tripoliju poslabšali; bolnišnice komajda zmorejo oskrbeti številne ranjence, ki jih tja pripeljejo. Po drugi strani pa po poročanju Al Džazire Gadafijevi ostrostrelci marsikateremu ranjencu preprečijo vstop v bolnišnico. »Tu je prava katastrofa,« je dejal zdravnik Mohamed Junis iz bolnišnice Abu Salim.
»Zmanjkuje nam zdravil, pa tudi zdravnikov. Večina jih je namreč zaradi ostrostrelcev zbežala,« pravi Mohamed. »V zadnjih dneh je v Tripoliju umrlo na stotine ljudi.«
Uporniki menda odprli vrata v Tunizijo
Libijski uporniki medtem trdijo, da so zavzeli pomembno mesto ob mejnem prehodu s Tunizijo. Po pisanju katarskega medija bodo skozi prehod Ras Aždir zdaj prek Tunizije v državo prihajale pomoč in nujno potrebne surovine.
»Nadzor nad mejnim prehodom je za upornike izrednega pomena − pa ne le zato, ker kaže, da ti utrjujejo svoj nadzor v državi, temveč zato, ker so z zasedbo prehoda odprli pot za surovine in pomoč z zahoda neposredno v Tripoli,« je poročal dopisnica Al Džazire Sue Torton.
Spopadi med uporniki in Gadafijemi silami se nadaljujejo na cesti, ki vodi do polkovnikovega rojstnega kraja Sirte.
Pred Libijo izzivi
Združeni narodi (ZN) so medtem opozorili, da je vprašanje varnosti še vedno skrb vzbujajoče; strah, da bo Gadafijeva vojska namreč udarila s protinapadi, ostaja, opozarjajo v ZN.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je poudaril, da je čas za konec nasilnih spopadov v Libiji in da se bo država morala soočiti še z veliko izzivi. Mednarodna skupnost pa bi po njegovih besedah državi po potrebi lahko pomagala pri organizaciji policije.