Gradec/Varšava/Pariz/Džakarta - Pri dveh ali treh še živečih mačkah na avstrijskem Štajerskem so testi potrdili navzočnost smrtonosnega virusa ptičje gripe H5N1, je danes povedal predstavnik deželnega urada za kmetijstvo v Gradcu Hans Seitinger.
Zaenkrat je znano le, da so obolele živali skupaj s še 170 drugimi na opazovanje na Dunaj pripeljali iz nekega zavetišča v Gradcu. V tem istem zavetišču je februarja poginil labod, ki je bil okužen s H5N1. Zato so preventivno pobili tudi preostale divje ptice in perutnino ter zaprli zavetišče.
Podrobnosti bodo predstavili popoldne na novinarski konferenci, na kateri bo sodelovala tudi avstrijska ministrica za zdravje Maria Rauch-Kallat.
Do novice o okuženih mačkah v Avstriji prihaja, potem ko so na nemškem otoku Rügen v Baltskem morju odkrili mrtvo mačko, ki je bila okužena s ptičjo gripo. To je bil prvi potrjeni primer te bolezni pri sesalcu v Evropi.
Avstrijske oblasti so sicer prvi primer okužbe s H5N1 potrdile minuli mesec, od takrat pa so zabeležili več deset primerov okužbe, med drugim pri 29 pticah na avstrijskem Štajerskem. Med njimi so bili tudi piščanci iz nekega zavetišča za živali v Gradcu.
Najnevarnejši virus tudi na Poljskem
V poljskem laboratoriju v Pulawyju so potrdili prvi primer okužbe s človeku najnevarnejšim podtipom virusa ptičje gripe H5N1 na Poljskem. Odkrili so ga pri dveh mrtvih labodih, ki so ju prejšnji teden našli na območju Toruna na severu države. "Res gre za H5N1," je sporočil namestnik direktorja laboratorija Jan Zmudzinski. "Nadaljevali bomo z vsemi postopki, ki veljajo v Evropski uniji. Vzorce pa bomo poslali na nadaljnje teste v referenčni laboratorij v britanskem Weybridgeu," je dodal.
Poljska je že v nedeljo uradno obvestila Evropsko komisijo, da so v državi odkrili virus ptičje gripe. Obenem je sprejela ukrepe, ki jih za takšne primere predpisuje EU. Med te ukrepe sodijo vzpostavitev trikilometrskega zaščitnega pasu okrog žarišča in desetkilometrskega pasu nadzora.
V prvi coni je obvezno zadrževanje domače perutnine v zaprtih prostorih ter prepovedano njeno premikanje, razen v klavnico. Dovoljena ni niti trgovina s perutnino in mesom, razen pod strogimi pogoji. V obeh conah veljajo tudi biovarnostni ukrepi, prepovedan je lov na divje ptice, nujno pa je obveščanje prebivalcev.
Poljska je tako postala deseta članica EU s ptičjo gripo. Pred njo so virus H5N1 potrdile Italija, Grčija, Slovenija, Avstrija, Madžarska, Slovaška, Švedska, Nemčija in Francija. Meje EU je ptičja gripa dosegla lansko jesen z izbruhom v Turčiji in Romuniji, v zadnjih tednih in dneh pa so primere med drugim zabeležili tudi v Bolgariji, na Hrvaškem, v BiH in Švici.
WHO: Nujne priprave na izbruh ptičje gripe pri ljudeh
Ptičja gripa je pri živalih dosegla izjemne razsežnosti, zato je nujno pripraviti natančne načrte za ukrepe v primeru prenosa te bolezni na ljudi, da bi tako zmanjšali razsežnosti epidemije, je na današnjem sestanku več kot 30 strokovnjakov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Ženevi povedala posebna izvedenka za ptičjo gripo Margaret Chan. V Aziji ljudje že umirajo za ptičjo gripo; v Indoneziji so danes zabeležili dve domnevni novi smrtni žrtvi.
"Takšen izbruh pri perutnini nima primere v zgodovini. V Aziji je poginilo ali bilo pobitih že več kot 160 milijonov piščancev, rac in drugih vrst perutnine," je pojasnila Chanova. Čeprav ptičja gripa zaenkrat ostaja v prvi vrsti bolezen ptic, je okuženih že 174 ljudi, od tega jih je 94 že umrlo, je dodala. "Če se z njo okuži človek, so močno prizadeti številni organi, vendar pa obstaja zaščita proti širjenju bolezni," je pojasnila in poudarila, da se je treba dobro pripraviti na morebitno epidemijo pri ljudeh.
Ravno v ta namen je bil sklican sestanek v Ženevi. Strokovnjaki za varovanje zdravja naj bi do srede izdelali načrt za ukrepe, ki bi jih bilo treba sprejeti ob preskoku virusa H5N1 z živali na človeka.
ZN: Bogatejše države se prepočasi odzivajo
Vodja Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) Jacques Diouf je medtem v pogovoru za današnjo izdajo francoskega časnika Liberation ostro kritiziral bogatejše države, češ da se prepočasi odzivajo na širjenje ptičje gripe. "Države ne gledajo naprej in ne kažejo občutka solidarnosti, " je dejal. Poudaril je, da se je kriza s ptičjo gripo začela že decembra 2003, a so se "bogatejše države začele odzivati šele, ko je bolezen dosegla Turčijo" dve leti kasneje. "Razvite države so mislile, da se to dogaja le v Aziji, da je daleč in da pretiravamo glede nevarnosti te epidemije," je dodal.
V Indoneziji sta ta konec tedna za simptomi ptičje gripe umrla 25-letna nosečnica in 10-letni deček. Kot so sporočile pristojne zdravstvene službe, je bila ženska v petem mesecu nosečnosti, umrla pa je kmalu potem, ko so jo sprejeli v bolnišnico. Medtem ko je nosečnica prihajala iz središča Džakarte, je bil umrli deček iz okrožja Boyolali na otoku Java.
Oba sta kazala simptome ptičje gripe, s katero sta se najverjetneje okužila ob stiku z okuženimi piščanci, dokončen vzrok smrti pa naj bi v prihodnjih dneh potrdil laboratorij WHO v Hongkongu. V Indoneziji je za ptičjo gripo doslej umrlo dvajset ljudi.