Umrl petkratni turški premier Ecevit

V nedeljo je v 82. letu umrl petkratni turški premier Bulent Ecevit. Karizmatični Ecevit velja za očeta socialne demokracije v Turčiji.

Objavljeno
06. november 2006 12.50
Bulent Ecevit
Ankara - Petkratni turški premier Bulent Ecevit je umrl v nedeljo v starosti 82 let. Ecevita so 18. maja, potem ko je doživel hudo možgansko kap, od katere si ni več povsem opomogel, sprejeli na vojaško medicinsko akademijo, kjer je v nedeljo tudi umrl.. Po navedbah zdravnikov je umrl zaradi odpovedi dihal in obtočil. Karizmatični Ecevit velja za očeta socialne demokracije v Turčiji, bil je tudi tisti, ki je leta 1974 ukazal zasedbo Cipra.

Turški predsednik Ahmet Necdet Sezur je že izrazil sožalje in poudaril, da se bodo Turki nekdanjega premiera Ecevita in njegovih dosežkov vedno spominjali in spoštovali.

Ecevit je bil vodja turških socialistov in skoraj pol stoletja ena vodilnih osebnosti turške politike. Politično kariero je začel kot poslanec leve sredine leta 1957, kasneje je državo odprl ZDA in Zahodu. Pred vojaškim udarom v 80. letih prejšnjega stoletja je bil zaprt, leta 1974 pa je ukazal zasedbo Cipra; severna polovica otoka je še vedno pod turško okupacijo. Ecevit je bil na mestu premiera tudi v času aretacije voditelja kurdskih upornikov Abdullaha Oecalana.

EU je Turčijo v času Ecevitovega vodenja vlade leta 1999 sprejela kot kandidatko za članstvo. Takratni premier je podpiral tudi ameriško uporabo turških letalskih oporišč za prelete severnega Iraka pred vojnama v Iraku leta 1991 in 2001, pristal pa je tudi na prodajo državnih podjetij, kot sta turški Telekom in turška letalska družba Turkish Airlines, zasebnim vlagateljem.

Ecevit je vlado nazadnje vodil med letoma 1999 in 2002. Pred štirimi leti je njegova Stranka demokratične levice (DSP) na volitvah izgubila dvoboj s Stranko za pravico in razvoj (AKP) sedanjega premiera Recepa Tayyipa Erdogana. To je bil najhujši poraz za Ecevita v njegovi 47-letni karieri, saj je zbral samo odstotek glasov. Ecevit je bil po mnenju volivcev odgovoren za gospodarsko krizo, zaradi katere je leta 2001 ostalo brez dela veliko Turkov, zaupanje javnosti pa je izgubil tudi zaradi svojega šibkega zdravja.