Uporniki zajeli že tretjega Gadafijevega sina

Na begu so poleg polkovnika Moamerja Gadafija trenutno še trije njegovi sinovi: Hanibal, Mutasim in Hamis.

Objavljeno
22. avgust 2011 06.53
Posodobljeno
22. avgust 2011 06.53
M. Do., Mo. Z., Ma. Ja., Delo.si
M. Do., Mo. Z., Ma. Ja., Delo.si

Tripoli − Televizija Al Arabiya poroča, da je v rokah upornikov pristal že tretji Gadafijev sin, nekdanji nogometaš Al Sadi. Pred tem je po poročanju Independenta libijska opozicija prijela Gadafijevega sina Saifa al Islama, kar je potrdilo tudi Mednarodno kazensko sodišče, ki ga obtožuje mučenja in preganjanja političnih nasprotnikov med libijsko državljansko vojno. Kot je pozneje sporočil odposlanec libijskega prehodnega nacionalnega sveta v Parizu Mansur Seif al Nasr, bo revolucionarni svet o njegovi izročitvi haaškemu sodišču glasoval. Hkrati je priznal, da ne Saifu ne njegovemu očetu trenutno ne bi mogli soditi v Libiji − vse dokler ne bi vzpostavili novega pravosodnega sistema.

Gadafijev sin Mohamed, ki ni bil politik, se je predal opozicijskim silam. Medtem ko so uporniki obkolili njegov dom, je v telefonskem pogovoru za Al Džaziro opisoval, da zunaj sliši streljanje in da so ti že vdrli v njegovo hišo.

Na begu pa so poleg polkovnika Gadafija trenutno še trije njegovi sinovi: Hanibal, Mutasim in Hamis. Prvi na politiko režima ni imel veliko vpliva, Mutasim je poveljnik in očetov varnostni svetovalec, Hamis pa vodi elitno vojaško enoto, ki je po mnenju ameriških diplomatov najbolje usposobljena in opremljena libijska enota. Na začetku maja je bil med Natovim bombardiranjem polkovnikove rezidence v Tripoliju sicer polkovnikov sin ubit Saif al Arab.

Libijski uporniki »na lovu« za Gadafijem

Vodja Nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdul Džalil je v pogovoru za televizijo Al Džazira pozdravil konec Gadafijeve ere. Zatrdil je namreč, da je celotna prestolnica Tripoli pod nadzorom upornikov. Ob tem je upornike pozval, naj spoštujejo zakone in pravici dajo prosto pot.

Džalil je povedal, da še vedno ne vedo, kje se nahaja polkovnik Moamer Gadafi, a ga poskušajo najti. Katarski medij je sicer poročal, da je velika verjetnost, da se polkovnik, ki je bil na čelu režima 42 let, skriva zunaj Tripolija − morda se je zatekel v rojstno mesto Sirta, kjer menda še vedno uživa podporo. Po poročanju nekaterih drugih medijev pa še vedno skriva v Tripoliju − to meni tudi Pentagon.

Džalil je pred tem sporočil, da so Gadafiju dnevi šteti in da je napočil dan, da se odpove oblasti. Posvaril je, da Gadafiju ni mar ne za Libijo ne za njene ljudi. »V zadnjem trenutku lahko sprejme popolnoma nore odločitve, zato bomo na to pripravljeni,« je dodal. Pojasnil je, da se boji, da bi Gadafi požgal prestolnico ali zaplinil njene prebivalce.

Vodja uporniškega prehodnega sveta je libijskemu ljudstvu čestital za zgodovinsko zmago in se zvezi Nato zahvalil za vojaško pomoč, a hkrati opozoril, da bo resnični trenutek zmage napočil šele, ko bodo Gadafija ujeli. Ob tem je izrazil upanje, da bodo Gadafija, za katerim je Mednarodno kazensko sodišče pred časom izdalo nalog za aretacijo, zajeli živega, »zato da mu bodo lahko pravično sodili«.

Po poročanju Al Džazire je libijski premier Al Bagdadi Ali al Mahmudi danes pobegnil v Tunizijo. Tiskovni predstavnik libijske vlade Musa Ibrahim pa je sporočil, da se je vlada pripravljena nemudoma začeti pogajati z uporniki.

Bitka za Tripoli zdaj v bližini Gadafijeve rezidence

Kljub trditvam upornikov, da so prevzeli nadzor nad celotnim Tripolijem, je iz nekaterih predelov libijske prestolnice še vedno slišati streljanje in eksplozije. O silovitih spopadih poročajo iz Bab Azazija, kjer se nahaja rezidenca libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Čeprav ga mednarodna skupnost danes še glasneje poziva k odstopu, je Gadafi po poročanju libijske državne televizije sporočil, da bo »ostal do konca«.

»Hotel, v katerem smo nastanjeni tuji novinarji [hotel Rixos stoji v bližini Gadafijeve rezidence], še vedno nadzorujejo pripadniki Gadafijevih sil,« poroča dopisnik BBC Matthew Price. »Slišati je streljanje in eksplozije. Menimo, da bodo uporniki še naprej poskušali zavzeti območje, ki je bilo prostor, od koder je oddajala libijska državna televizija, od tu se je oglašal tudi libijski minister za informiranje. Tukajšnje dogajanje je nekaj povsem drugega od tistega pet kilometrov stran - na Zelenem trgu.«

Tiskovni predstavnik libijskih upornikov Mohamed Abdel Rahman je opozoril, da dokler bodo v nekaterih predelih Tripolija vztrajali Gadafijevi privrženci in dokler bo njihov voditelj na begu, nevarnost ostala.

Nočno slavje na ulicah Tripolija

Šestmesečni konflikt se bliža koncu in Gadafijev režim je tik pred padcem sporočajo naslovnice spletnih strani večjih medijskih hiš. Dopisnica Al Džazire Zeina Kodr, ki je noč preživela na osrednjem trgu v Tripoliju, je poročala, da se je tam odvijalo pravo slavje, ljudje da so prevzeli nadzor nad mestom in so prepričani, da je režim padel.

Po hudih spopadih v Tripoliju in okolici so uporniki ponoči vkorakali v glavno mesto, kjer so naleteli na zelo šibak odpor Gadafijevih sil. Kljub temu je bilo po podatkih libijske vlade samo od včeraj v spopadih za libijsko prestolnico ubitih 1300 ljudi.

V mestu se je kmalu začelo slavje: na tisoče ljudi je pozdravilo upornike, ki so v zadnjem tednu prodrli iz smeri Misrata in gorovja Nasufa. Prvi uporniški konvoj je bil ob polnoči na osrednjem mestnem Zelenem trgu, kjer je Moamer Gadafi pripravljal svoje shode. Trg so uporniki preimenovali v Trg mučenikov.

Novico o zavzetju Tripolija so z velikim slavjem pozdravili tudi v začasni uporniški prestolnici Bengaziju in tretjemu največjemu libijskemu mestu Misrati.