V Boliviji volili predsednika

V Boliviji so potekale predsedniške in parlamentarne volitve. Med kandidati za predsednika največjo podporo uživa vodja pridelovalcev koke Evo Morales.

Objavljeno
18. december 2005 22.35
Predsedniški kandidat Evo Morales
La Paz - V Boliviji so potekale predčasne predsedniške in parlamentarne volitve. Med osmimi kandidati za predsednika te najrevnejše južnoameriške države največjo podporo uživa kandidat socialistov, vodja pridelovalcev koke Evo Morales, ki bi v primeru zmage postal prvi Indijanec na čelu države. Bolivijci so hkrati volili tudi predstavnike v oba domova parlamenta, regionalne predstavnike in guvernerje.

Volišča so zaprli ob 23.30 po srednjeevropskem času, vendar pa so volivcem, ki so še stali v vrsti, dovolili, da tudi sami oddajo glas. Oblasti so zato za nekaj ur prepovedale objavljanje rezultatov vzporednih volitev, vsaj za toliko, dokler glasu ne oddajo vsi čakajoči volivci.

Realne možnosti za zmago na volitvah imajo sicer samo trije od osmih registriranih kandidatov za predsednika. Moralesa iz stranke Gibanje za socializem (MAS) bi po rezultatih javnomnenjske raziskave agencije Ipsos-Captura na volitvah podprlo 34 odstotkov volivcev.

Za neoliberalnega nekdanjega predsednika Jorgeja "Tuta" Quirogo iz Demokratične socialne moči (PODEMOS) naj bi glasovalo 29 odstotkov Bolivijcev, Samuel Doria Medina (Narodna enotnost - UN), ki velja za konservativnega, pa lahko računa na 9-odstotno podporo. 12 odstotkov volivcev je bilo v raziskavi, ki so jo med 7. in 11. decembrom izvedli na vzorcu 4800 ljudi, še neodločenih.

Kandidat mora za zmago v prvem krogu zbrati najmanj 50 odstotkov glasov, v nasprotnem primeru v skladu z ustavo sledi drugi krog volitev, ki pa poteka v kongresu. V primeru drugega kroga volitev ima po poročanju nemške tiskovne agencije dpa večjo možnost za zmago 45-letni Quiroga, ki lahko računa tudi na podporo manjših strank v 157-članskem kongresu.

Politični analitiki se bojijo, da bo po volitvah ne glede na izide izbruhnilo nasilje. Če bo zmagal Morales, ki velja za levičarskega populista, grozi odcepitev bogatih delov na vzhodu države. Po mnenju ZDA bi bil Morales tudi bolivijska inačica venezuelskega predsednika Huga Chaveza , ki je Washingtonu že dolgo trn v peti. V primeru zmage Quiroge pa obstaja nevarnost upora Moralesovih privržencev.

Volilno pravico imajo vsi bolivijski državljani, starejši od 21 let, poročeni pa že od 18. leta dalje. Predsednika izvolijo za petletni mandat, izvoljen pa je lahko le enkrat. Predsednik države je hkrati tudi predsednik vlade in imenuje ministre.