Pariz/Bruselj/Lizbona – Po trinajstih nočeh nemirov, ki so se vrstili po številnih francoskih mestih, so le-ti minulo noč očitno pojenjali. Kot je danes sporočil predstavnik notranjega ministrstva, so izgredniki v noči na sredo uničili 617 avtomobilov, kar je polovica manj kot noč prej, ko so jih uničili 1173. Ta številka, ki jo je za radio Europe 1 povedal Claude Gueant, direktor kabineta notranjega ministra, potrjuje trend zmanjševanja nasilja, o katerem je že v torek zvečer govoril notranji minister Nicolas Sarkozy.
Francoska vlada je včeraj lokalne oblasti pooblastila, da lahko v skladu z zakonom o izrednih razmerah same uvedejo policijsko uro. Francoski notranji minister Nicolas Sarkozy je po seji vlade sporočil, da je bila sprejeta " temeljna odločitev" o policijski uri. "Sedaj bomo lahko preventivno ukrepali, da preprečimo podobne incidente," je dejal Sarkozy.
Vlada je izredne razmere uvedla z oživitvijo zakona iz leta 1955, ko je potekala vojna v Alžiriji. Ta predpis pa je lahko v veljavi zgolj 12 dni, to je do 20. novembra.
V 25 departmajih veljajo izredne razmere
V skladu z omenjenim zakonom od danes v Franciji v 25 departmajih, tudi v Parizu in njegovem širšem območju, veljajo izredne razmere. Prvi so policijsko uro razglasili v severnofrancoskem mestu Amiens in njegovem predmestju. Ta bo veljala v noči na sredo za vse mladoletne, mlajše od 16 let in brez spremstva.
Podobno so storili tudi na francoski Azurni obali, kjer so lokalne oblasti danes uvedle policijsko uro in odobrile policijske racije. Policijska ura bo veljala 10 dni v 21 enotah departmaja Alpes-Maritimes na jugu Francije od 22. ure zvečer do 5. ure zjutraj za vse mladoletne osebe brez spremstva odraslih. V tem obdobju bo tudi veljala prepoved obratovanja za nekatere bare.
Policijska ura bo veljala tudi v znanih letoviščih Nica in Cannes, v Nici pa so oblasti že odobrile tudi policijske racije proti izgrednikom. Policijsko uro so danes uvedli tudi v štirih mestih v Normandiji, med drugim v Rouenu in Le Havru.
V skladu z zakonom o uvedbi izrednih razmer bodo lahko lokalne oblasti za posameznike odredile hišni pripor in zahtevale predajo orožja. Lahko bodo tudi zaprle javne prostore, kjer se zbirajo izgredniki.
Kljub razglasitvi pa so marsikje po Franciji gorele razne javne ustanove, kot so knjižnice in osnovne šole. Ponekod so zaradi tega prepovedali prodajo bencina in plinskih jeklenk mladoletnikom.
Nasilje tudi v Kölnu in Berlinu
O novih požigih avtomobilov so v noči na sredo poročali iz Berlina in Kölna. Policija je v obeh mestih izključila možnost, da bi šlo za povezavo z izgredi v Franciji. " Tukaj ni nobenih pariških razmer," je dejal predstavnik policije v Kölnu, kjer so neznanci zažgali štiri vozila.
V Berlinu policija natančne številke zažganih vozil še ni sporočila. Zagorelo je v socialno šibkih predelih Berlina, kjer je visoka stopnja brezposelnosti in velik delež tujcev.
V Belgiji zgorelo trinajst vozil
V Belgiji je v noči na sredo zgorelo trinajst vozil. Pet avtomobilov je zgorelo v Bruslju, po dva v Anversu, Liegeu in Namurju, po eden pa v Gandu in Malinesu.
Po navedbah belgijskih oblasti gre za osamljene primere, ki jih ni spremljalo zbiranje ljudi. V nobenem primeru ni šlo za napetosti ali nemire, so zagotovili v kriznem centru belgijske vlade. V nedeljo in ponedeljek je v Bruslju že zgorelo sedem avtomobilov.
O požigih avtomobilov poročajo tudi s Portugalske
Na Portugalskem pa sta dva avtomobila zgorela v lizbonskem predmestju Amadora, kjer živijo večinoma revni priseljenci afriškega porekla. Policija o incidentu še zbira informacije, zato vzrok požarov še ni znan.