Gaza/Ramala - Trije Britanci, ki so bili v sredo ugrabljeni na območju Gaze, so spet na prostosti. Kot je povedal palestinski posrednik Kamal Šarafi, so palestinske varnostne sile v petek zvečer uspele pregovoriti ugrabitelje, da 25-letno Kate Burton, ki dela za organizacijo za človekove pravice Al Mizan, in njena starša Hugh in Helen izpustijo. Osvobojeni talci so davi že zapustili območje in se napotili v Izrael. Da so Britanci spet na prostosti, je potrdilo tudi britansko zunanje ministrstvo, ki je obenem obsodilo ugrabitve, "ki nikoli ne morejo biti legitimno sredstvo za doseganje kateregakoli cilja".
Ugrabitev izvedla doslej neznana skupina
Odgovornost za ugrabitev Burtonovih v bližini prehoda Rafa na meji med območjem Gaze in Egiptom je prevzela doslej neznana skupina Brigade mudžahidov Bajt al Makde. Na videoposnetku, ki ga je skupina objavila takoj po izpustitvi talcev, je videti zamaskiranega oboroženega moškega in ugrabljeno Kate s sklenjenimi rokami na hrbtu. "Odločili smo se izpustiti trojico Britancev kot dejanje dobre volje v zameno za resnost pri izpolnjevanju naših zahtev," pravi moški na posnetku.
Kaj so pogajalci obljubili ugrabiteljem, ni znano. Skupina je ob ugrabitvi zahtevala umik Izraela z Zahodnega brega in ukinitev tamponske cone na severu območja Gaze, ki jo je pred dnevi vzpostavila izraelska vojska. Prav tako je pozvala k prekinitvi izraelskih napadov na domnevne palestinske skrajneže, izpustitev palestinskih zapornikov in svobodne volitve v Vzhodnem Jeruzalemu.
Na območju Gaze je v zadnjih dneh prišlo do vrste ugrabitev tujih državljanov. V sredo so skrajneži za nekaj ur ugrabili ravnatelja ameriške šole, sicer nizozemskega rodu, in njegovega namestnika, ki je avstralskega rodu. Odgovornost za ugrabitev je prevzela manjša skrajna frakcija Palestinske osvobodilne organizacije, Brigade Vadia Hadad. Zahtevala je izpustitev vodje Ljudske fronte za osvoboditev Palestine (PFLP) Ahmeda Sadata, ki je zaprt v Jerihu na Zahodnem bregu.
Ugrabitve še dodatno zaostrujejo nestanovitne varnostne razmere na območju Gaze, od koder so se poleti umaknili judovski naseljenci in izraelska vojska. Vsi ugrabljeni so bili sicer na koncu izpuščeni živi in zdravi, njihovi ugrabitelji pa so za njihovo izpustitev največkrat zahtevali izpustitev svojih kolegov iz palestinskih zaporov.
Z delom začenja policijska misija EU na palestinskih ozemljih
S 1. januarjem 2006 na palestinskih ozemljih pričenja z delom policijska misija Evropske unije, namenjena izobraževanju oziroma pomoči pri vzpostavitvi novih policijskih sil palestinskih oblasti (EUPOL COPPS). Misija EU bo na palestinskih ozemljih po načrtih ostala tri leta, vključevala pa bo med 30 do 50 strokovnjakov, ki bodo palestinskim oblastem svetovali pri izobraževanju, upravljanju in financiranju policije, predstavniki EU pa ne bodo sodelovali pri uličnih patruljah.
Policijsko misijo bo vodil Jonathan McIvor, ki si je izkušnje pridobil predvsem na Severnem Irskem in na Bližnjem vzhodu. Doslej je opravljal funkcijo vodje koordinacijske pisarne EU za podporo palestinski policiji, ki deluje v okviru urada posebnega odposlanca EU za mirovni proces na Bližnjem Vzhodu, Marca Otteja.
Zeleno luč za misijo so konec novembra v Bruslju sicer prižgali zunanji ministri povezave. Velja poudariti, da na palestinskih ozemljih že deluje misija EU, ki nadzira mejni prehod Rafa med območjem Gaze in Egiptom. Evropska stran naj bi posredovala med Izraelci in Palestinci v primeru, če bi prišlo do spora, kdo lahko prestopi mejo.