Kabul – V afganistanski prestolnici Kabul je prišlo do novega incidenta, ki pa ga niso sprožili talibanski uporniki, pač pa ameriške enote. Ameriški tovornjak, del vojaškega konvoja, se je na živahni trgovski ulici v bližini avtobusne postaje zaletel v skupno ducat civilnih vozil in pri tem ubil najmanj 5 oseb. Ameriški uradni viri sicer trdijo, da je v nesreči umrla le ena oseba, šest pa je bilo ranjenih, na njihovi strani pa v nesreči ni bilo ranjenih.
Okoli razbitih vozil se je kmalu nabrala množica domačinov, ki so začeli skandirati “Dol z Ameriko! ”, metati kamenje in zažigati vozila. V incident se je vključila tudi policija, ki je v želji, da prežene protestnike, streljala v zrak. Tudi ameriški vojaki so v strahu za svoja življenja začeli streljati, šele potem jim je uspelo pobegniti s kraja nesreče.
Incident sprožil nerede
Po incidentu so po Kabulu izbruhnili splošni neredi s protesti, streljanjem in ropanjem trgovin, pri tem pa je umrlo še najmanj 8 oseb, 109 je bilo ranjenih. Streljanje je slišati tudi blizu diplomatske četrti, kjer je večina veleposlaništev in sedežev mednarodnih organizacij, kamor skuša ob vzklikanju sloganov "Smrt Ameriki!", "Smrt [predsedniku Hamidu, op.p.] Karzaju!" vdreti kakih tisoč ljudi.
Protestniki so se napotili tudi proti predsedniški palači v središču mesta, na poti pa so zažigali policijske nadzorne točke, vozila, ameriške zastave ter velike plakate predsednika Karzaja.
Strele je bilo slišati tudi v zelo varovani okolici ameriškega veleposlaništva. Protestnike pa zadržuje vrsta vojakov, ki zapirajo dostope do četrti. Drugod po mestu ni poročil o neredih ali protestih, na pomoč pa naj bi policistom v središču prestolnice prišle mirovne sile Isaf tudi s tanki. Okoli mesta so že namestili več sto afganistanskih vojakov. Do večera so se razmere umirile.
Vlada razglasila policijsko uro
Afganistanska vlada je v Kabulu razglasila šesturno nočno policijsko uro, ki se bo začela ob 22. uri po krajevnem času. Gre za prvo policijsko uro v Kabulu po več letih. "Da bi zagotovili boljšo varnost prebivalcem Kabula, notranje ministrstvo razglaša policijsko uro od 22. do 4. ure. Kršitelji bodo izpostavljeni odločnim pravnim sankcijam," so sporočili.
Afganistanske oblasti organizacijo pripisujejo talibanom in teroristični mreži Al Kaida. Minister za gospodarstvo Amin Farhang je tako v pogovoru za torkovo izdajo časnika Neuen Osnabrücker Zeitung dejal, da "nasprotniki novega Afganistana poskušajo irakizirati Afganistan". Po besedah Farhanga poskušajo sedaj nasilje iz južnih pokrajin Kandahar in Helmand prenesti tudi v prestolnico in kot v Iraku sejati strah in trepet. "Sedaj se nahajamo v kritični fazi, vendar sem prepričan, da se Afganistanci ne bodo pustili zapeljati teroristom," je še dejal Farhang.
Z letali nad talibanske upornike
Na južno afganistansko regijo v pokrajini Helmand pa so pred zoro poletela letala koalicijske vojske in odvrgla več bomb. Pri tem naj bi ubili najmanj 50 talibanskih upornikov.
Napad se je zgodil na območju Kajaki, kjer naj bi se zbirali talibani. Predstavnik afganistanskih oblasti je dejal, da je med mrtvimi tudi nekaj talibanskih poveljnikov, predstavniki talibanov pa zatrjujejo, da so bili ubiti le civilisti. Število žrtev še niso potrdili, saj še niso prišli do goratega kraja napada.
Kanadski vojaki so bili na patrulji okoli 20 kilometrov zahodno od Kandaharja, ko so jih zgodaj davi iz zasede napadli skrajneži, je dejal tiskovni predstavnik koalicijskih sil Mario Couture. Pet vojakov je bilo pri tem ranjenih, od tega eden huje in so ga že prepeljali v Nemčijo na zdravljenje. Po spopadu je na kraju dogajanja ostalo truplo enega upornika, za pet trupel pa domnevajo, da so jih ostali uporniki po spopadu odnesli s seboj.
Ameriške letalske sile so v preteklem tednu v podobnih operacijah ubile najmanj 350 ljudi, med njimi večinoma islamistične upornike. V spopadih preteklega tedna je bilo ubitih nekaj deset afganistanskih vojakov in štirje tuji. ZDA imajo v Afganistanu razporejenih 23 tisoč vojakov, Nato pa še okoli 9 tisoč dodatnih sil.