Podgorica/Beograd - V ponedeljkovi železniški nesreči blizu črnogorske prestolnice, kjer so štirje vagoni potniškega vlaka na progi Bijelo polje - Podgorica zgrmeli v kanjon reke Morača, je umrlo 44 ljudi, 198 je ranjenih, od tega jih je 13 v kritičnem stanju.Pojavljajo se tudi številke o 43 mrtvih in 234 ranjenih. Od tega naj bi jih bilo več kot 50 s hujšimi telesnimi poškodbami.
Najnovejši podatki kažejo, da je bilo na vlaku precej več kot 200 potnikov, kot so prvotno zatrjevali pristojni iz železniške uprave v Bijelom Polju. Med potniki je bilo tudi veliko otrok, ki so se vračali s smučanja. Kot so poročali beograjski in podgoriški mediji, je bilo med otroki pet mrtvih, 105 pa ranjenih. Mediji kot zanimivost tudi izpostavljajo, da je sedemnajstletna potnica rodila sina kakšne pol ure potem, ko so jo izvlekli iz vagona, ki je strmoglavil v kanjonu reke Morača.
Strojevodja ni ravnal v skladu s predpisi
Uprava črnogorske železnice je sporočila, da je do nesreče prišlo zato, ker strojevodja in vozno osebje po vsej verjetnosti niso v celoti spoštovali postopka za primer okvare. Strojevodja naj bi namreč ugotovil okvaro na zavorah v bližini Podgorice. Zavrl je vlak, vendar ne povsem v skladu s predpisi, saj ni zavaroval ročnih zavor pa tudi pod kolesa lokomotive na tirih ni dal zavornih cokel. Tam, kjer je strojevodja ustavil vlak, naj bi bil največji nagib.
Tiskovna agencija SČG Tanjug, ki se sklicuje na prve ugotovitve preiskave, pa poroča, da je vlak po zaustavitvi krenil sam, brez strojevodje ter nato blizu kraja Bioča ob veliki hitrosti iztiril.
Razglasili tridnevno žalovanje
Zaradi suma kaznivega dejanja ogrožanja splošne varnosti pa naj bi priprli strojevodjo Slobodana Drobnjaka. Vlada Črne gore je razglasila tridnevno žalovanje. Zaradi nesreče je odstopil minister za promet Andrija Lompar, njegovemu zgledu pa sta sledila generalni direktor črnogorskih železnic in njegov namestnik.
"Tadić naj ostane doma!"
“Predsednik Srbije, Boris Tadić, na pogrebu Rugove ni zaželen,” je dejal visoki predstavnik kosovske vlade. Vzrok za to naj bi bile Tadićeve izjave, ki so jih kosovski Albanci označili za provokacijo. “Srbski predsednik je izbral napačen trenutek za razkritje ambicij, ki jih ima Srbija do Kosova,” je še dejal neimenovani kosovski politik. Po poročanju kosovskega časnika “Zeri” pa na pogrebu ne bo dobrodošel nihče iz vrst srbske vlade. Ob napovedanem obisku Tadića so se pojavila tudi vprašanja, kako mu zagotoviti ustrezno varnost. Ob njegovem zadnjem obisku so se namreč kosovski Albanci nad konvojem vozil znesli s kamenjem in jajci.
Slovenija poslala sožalna pisma
Predsednik vlade Janez Janša je ob nesreči potniškega vlaka v Črni gori predsedniku vlade Republike Črne gore Milu Đukanoviću v imenu slovenske vlade in v svojem lastnem imenu izrazil globoko sožalje. Prosil ga je, naj izraze sočutja prenese tudi svojcem umrlih v nesreči.
Sožalno pismo je poslal tudi minister za zunanje zadeve RS Dimitrij Rupel, in sicer ministru za zunanje zadeve Črne gore Miodragu Vlahoviću in ministru za zunanje zadeve Srbije in Črne gore, Vuku Draškoviću. V imenu Vlade Republike Slovenije in svojem imenu izrazil globoko sožalje ministroma, predvsem pa svojcem žrtev tragične nesreče.
Sožalno pismo črnogorskemu ministru za šolstvo in znanost Slobodanu Backoviću je poslal tudi slovenski minister za šolstvo in šport Milan Zver. Posebno sočutje je izrazil ob dejstvu, da je v nesreči izgubilo življenje veliko šolarjev, ki so se vračali s smučanja. "Težko je sprejeti boleče dejstvo, da usoda na krut in zahrbten način pretrga niti življenja," je v sožalnem pismu zapisal Zver.
Predsedniku črnogorske vlade Milu Đukanoviču pa je sožalno pismo poslal tudi predsednik LDS Jelko Kacin. V njem je premierju in državljanom Črne gore izrekel globoko sožalje ob ponedeljkovi nesreči potniškega vlaka. Iskreno sožalje je izrekel tudi vsem svojcem umrlih in ranjenih, še posebej svojcem preminulih otrok. "V prihajajočih dneh in mesecih vam želim veliko poguma in moči pri soočanju s posledicami tragične nesreče," je še zapisal Kacin.
Beograd nemudoma ponudil vso pomoč
Kot je na kraju nesreče v ponedeljek zvečer povedal črnogorski predsednik Filip Vujanović, so v reševanje potnikov vključili vse sile črnogorskega notranjega ministrstva, celotno službo prve pomoči ter posebno in intervencijsko enoto. Črnogorski mediji so poročali, da je bilo reševanje potnikov oteženo zaradi močnega vetra, mrzlega vremena, predvsem pa zaradi težko dostopnega terena oziroma kanjona reke Morače, v katerega so zgrmeli vagoni.
Beograd je nemudoma ponudil vso pomoč pri reševanju potnikov pa tudi za čim hitrejšo usposobitev proge za ponovno vzpostavitev železniškega prometa. Beograd je poslal podgoriški bolnišnici tudi 200 enot krvi za ranjene, pristojne zdravstvene ustanove v Srbiji pa so pozvale prebivalce Srbije, naj se vključijo v akcijo prostovoljnega darovanja krvi. Na kraj nesreče so odpotovali obrambni minister SČG in njegov namestnik, Zoran Stanković in Vukašin Maraš, kot tudi načelnik generalštaba vojske SČG. Zdravniško pomoč pa so danes ponudile tudi Hrvaška, Slovenija, BiH in Makedonija.
Sicer pa je črnogorski premier Milo Đukanović že v ponedeljek zvečer zatrdil, da je "spričo profesionalnega posega " vseh pristojnih služb ocenil, da pomoč ni potrebna in da so se "črnogorske ustanove sposobne spopasti s tragično bilanco nesreče".