New York - Newyorške mestne oblasti so po štirih dnevih priprav na morebitne teroristične napade na sistem podzemne železnice stopnjo nevarnosti spustile na normalno, sicer še vedno povišano raven, ki velja od 11. septembra 2001. Zvezno ministrstvo za domovinsko varnost je sicer od samega začetka preplaha, ki ga je newyorški župan Michael Bloomberg sprožil 6. oktobra, dvomilo v resničnost grožnje.
Bloomberg in policijski komisar Ray Kelly sta skupaj s predstavnikom FBI pretekli teden na novinarski konferenci obvestila javnost o možnosti napada na newyorško podzemno železnico okrog 9. oktobra. Ameriški mediji, ki se sklicujejo na dobro obveščene zaupne vire, so iz skopih uradnih informacij sestavili zgodbo, po kateri naj bi eden od doslej precej zanesljivih informantov v Iraku prijavil tri moške, ki naj bi načrtovali napade v New Yorku.
Informant je trdil, da so v načrtu napadi z bombami, skritimi v otroške vozičke, torbe ali aktovke, ki naj bi jih teroristi sprožili na daljavo. Trojico so aretirali in niti po temeljitem zasliševanju niso prišli daleč, saj so osumljenci, ki so zanikali obtožbe, med drugim prestali preizkus z detektorjem laži.
Kelly in Bloomberg sta v ponedeljek povedala, da so začeli zmanjševati policijsko prisotnost, vendar bodo nadaljevali z naključnimi pregledi ročne prtljage potnikov pred vstopom v sistem podzemne železnice. Varnostna stopnja ostaja povišana - oranžna. Kelly in Bloomberg sta v ponedeljek zatrjevala, da so ravnali prav, ko so opozorili javnost.
Zadnje štiri dni so bili varnostni ukrepi na newyorški podzemni železnici izjemno poostreni. Policisti v uniformi so bili na vsakem vogalu in na vsakem vlaku ter pred skoraj vsakim vhodom. Bloomberg pa se mora zdaj otepati napadov demokratskega protikandidata pred županskimi volitvami Fernanda Ferrera. Ta zahteva pojasnilo, zakaj se je župan tako ostro odzval na pomanjkljive informacije, Bloomberg pa odgovarja, da naj bo Ferrera sram, ker politizira varnost.