Bagdad - V davišnjem samomorilskem napadu pred naborniškim centrom za iraško vojsko v Bagdadu je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 28 ljudi, več deset pa je ranjenih, so sporočile tamkajšnje oblasti. Med žrtvami so večinoma naborniki.
Napad se je zgodil pred naborniškim centrom na nekdanjem letališču Mutana, ki je bil v preteklosti že večkrat tarča napadov. Pred centrom je bilo v času eksplozije zbranih kakih 400 kandidatov za nabornike.
Število smrtnih žrtev v tovrstnem nasilju v Iraku po 28. aprilu, ko je premier Ibrahim al Džafari sporočil oblikovanje vlade, je z današnjim napadom preseglo 1500.
ZDA in Velika Britanija razmišljajo o umiku iz Iraka
ZDA in Velika Britanija razmišljajo o umiku več kot 100.000 koalicijskih vojakov iz Iraka prihodnje leto, je potrdila tiskovna predstavnica britanskega obrambnega ministrstva. Poudarila pa je, da je to le ena od možnosti in da ni bila sprejeta še nobena odločitev v tej smeri. "Vedno smo govorili, da je naš namen predati vodenje boja proti teroristom iraškim varnostnim silam, ko se bo povečala njihova sposobnost," je še dejala tiskovna predstavnica. "Zato nenehno izdelujemo poročila o morebitnih opcijah. A to je le eno od vrste poročil, ki smo jih izdelali v zadnjih mesecih o različnih možnih scenarijih," je dodala.
S tem se je odzvala na poročanje današnje izdaje britanskega časnika Mail, ki je zapisal, da želi Washington do začetka prihodnjega leta predati varnostni nadzor nad 14 od 18 iraških provinc iraškim varnostnim silam. S tem bi ZDA lahko zmanjšale število svojih enot v Iraku s 176.000 na 66.000. Velika Britanija pa namerava po navedbah omenjenega časnika zmanjšati svoj kontingent z 8500 na 3000 vojakov.
Umik zahtevalo več sto protestnikov
Po četrtkovih terorističnih napadih v Londonu so se okrepili pozivi javnosti k britanskemu umiku iz Iraka. Več sto protestnikov se je v soboto zbralo v t. i. Vrtu miru nedaleč od postaj King's Cross in Tavistock Square v Londonu, kjer sta v četrtek odjeknili dve od štirih eksplozij, in kritiziralo politiko britanskega premiera Tonyja Blaira. "Blair mora umakniti enote iz Iraka," je pred zbrano množico zaklical direktor Inštituta za islamsko politično misel Azzam Tamini. Protestniki, ki so nosili zastave vseh barv, so mu navdušeno zaploskali.
Številni govorniki so četrtkove napade v britanski prestolnici povezali z britanskim sodelovanjem v Iraku. "Nikoli ne bi smeli iti tja. To se ne bi nikoli zgodilo, če ne bi bilo vojne proti Iraku," je zatrdil aktivist gibanja Koalicija za zaustavitev vojne Vivek Lehal . Protestniki so se žrtev četrtkovih napadov spomnili z minuto molka.