Berlin - Nemški zgodovinarji, ki raziskujejo ravnanje Vatikana v obdobju nacizma, so v vatikanskih tajnih arhivih končno odkrili ključne dokumente, vendar pa bodo za to, da njihovo vsebino in dejanski pomen v celoti razvozlajo, verjetno potrebovali več let. Gre za na roko spisane zapiske kardinala Eugenia Pacellija, takratnega državnega tajnika Vatikana, ki zadevajo predvsem njegove vsakodnevne sestanke s papežem Pijem XI.
Dokumenti v do nedavnega tajnih arhivih dokazujejo, da so bili visoki uslužbenci v Vatikanu že pred letom 1939 zelo dobro seznanjeni z dogodki v svetu, je povedal Hubert Wolf z univerze v Münstru, vodja nemških raziskovalcev v Vatikanu. Kot je dodal, je zato le malo verjetno, da Vatikan za tako imenovani končno rešitev (holokavst) ni vedel.
Kot je pojasnil, morajo raziskovalci najprej iz kupa popolnoma pomešanih pisem, zapiskov in sporočil, katerih pomen so poznali le že dolgo pokojni vatikanski uradniki, ustvariti nekakšen redosled dogodkov. " Da bi razumel eno samo zabeležko, potrebuješ tisoč drugih dokumentov," je glede Pacellijevih zapiskov dejal Wolf. Kot je še dejal, gre predvsem za sezname vprašanj, ki so bila po mnenju kardinala preveč pomembna, da bi o njih odločal sam, ampak se je moral posvetovati s papežem.
Arhiv obsega več deset tisoč dokumentov na več milijonih straneh
Vatikan je arhive iz obdobja pontifikata papeža Pija XI. med letoma 1922 in 1939 odprl 18. septembra letos. Gre za več deset tisoč dokumentov na več milijonih straneh, ki bi lahko razkrili pravi odnos Vatikana do naraščajočega preganjanja Judov v obdobju pred začetkom druge svetovne vojne.
Zanimanje raziskovalcev vzbuja predvsem korespondenca med Pijem XI. in kardinalom Pacellijem. Ta je bil med letoma 1917 in 1929 veleposlanik Vatikana v Nemčiji, od leta 1930 do 1939 pa vatikanski državni tajnik. Leta 1939 je nasledil Pija XI. in si nadel ime Pij XII. Katoliško cerkev je vodil do svoje smrti leta 1958. Kritiki mu očitajo, da bi pred in med drugo svetovno vojno lahko storil več, da bi Jude rešil pred holokavstom.