Več potresov v Pacifiku povzročilo izbruh podvodnega ognjenika

Več kot 150 potresov, ki so območje stresli v samo dveh dneh, je povzročilo izbruh podvodnega ognjenika Havre.

Objavljeno
13. avgust 2012 18.44
NZEALAND-VOLCANO-MILITARY-OFFBEAT
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si
Wellington − Novozelandski znanstveniki so odkrili kaj je povzročilo »splav« vulkanskega kamenja, ki so ga prejšnji teden opazili v Tihem oceanu, približno tisoč kilometrov od obal Severnega otoka. Kot so sporočili, je kamenje izbruhnil dolgo speči podvodni ognjenik Havre, ki leži približno na sredini med Novo Zelandijo in otočjem Tonga. Ognjenik je po njihovih besedah izbruhnil zaradi več kot 150 potresov, ki so območje stresli v samo dveh dneh, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Kot je za novozelandski radio povedal vodilni znanstvenik na Inštitutu za geološke in jedrske znanosti Cornel de Ronde, so izvor vulkanskega kamenja odkrili skupaj s francoskimi raziskovalci na Tahitiju, ki spremljajo potrese na jugozahodu Tihega oceana. »Ob pregledu svojih podatkov so ugotovili, da je območje med 17. in 18. julijem streslo okoli 157 potresov z magnitudami med 3 in 4,8 po Richterjevi lestvici,« je povedal de Ronde. Kot je dodal, so se potresi pojavili ob približno istem času, kot so opazili »splav« iz vulkanskega kamenja.

Znanstveniki po pisanju DPA sicer še vedno analizirajo tudi vzorce kamenja, ki ga je prejšnji teden nenadoma izbruhnil ognjenik Tongariro. Ugotoviti namreč želijo, zakaj se je več kot stoletje mirujoči ognjenik nenadoma zbudil.