Vojska strmoglavila predsednika

Vojaška hunta, ki samo sebe imenuje Vojaški svet za pravico in demokracijo, je izvedla državni udar v Mavretaniji, strmoglavili so predsednika Tayo in povedali, da bodo odslej vladali namesto njega.

Objavljeno
03. avgust 2005 21.36
Predsednik Taya je zapustil državo
Nouakchott - Vojaška hunta, ki samo sebe imenuje Vojaški svet za pravico in demokracijo, je v današnjem sporočilu za javnost zapisala, da so izvedli državni udar v zahodni saharski državi Mavretanija, strmoglavili predsednika Maaouyio Ould Tayo in da bodo odslej oni vladali namesto njega. Državni udar v Mavretaniji sta že obsodila Afriška unija in generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan.

"Vojaške in varnostne sile so se soglasno odločile končati totalitarne prakse režima, pod katerim je naše ljudstvo trpelo zadnja leta. Te prakse so državo usmerile na nevarno pot. Zato so se vojaške in varnostne sile odločile na oblast postaviti Vojaški svet za pravico in demokracijo," so zapisali člani sveta v izjavi.

Voditelji udara so se zavezali k "vzpostavitvi ugodnih pogojev za odprt in transparenten demokratični sistem, v katerem bodo civilna družba in politični igralci lahko svobodno izražali svoja mnenja". Vojaška hunta naj bi po lastnih navedbah vladala dve leti, da bi imele demokratične inštitucije čas zaživeti.

V glavnem mestu Nouakchott je pred tem vojska pod vodstvom predsednikove garde prevzela nadzor nad generalštabom vojske, poslopjem državne televizije in radia, zaprla pa je tudi dostop do predsedniške palače in ministrstev.

Zavzeli telekomunikacije

Čete predsednikove garde so zgodaj zjutraj prekinile oddajanje medijev, po zavzetju poslopja televizije pa so se okoli 12.15 po srednjeevropskem času zaslišali prvi streli iz težkega orožja blizu mestnega središča, potem ko so vojaška vozila, opremljena s težkim orožjem in protiletalskimi topovi zasedla položaje v prestolnici, katere prebivalci si že iščejo zatočišča.

AU je danes že obsodila domnevni državni udar v Mavretaniji, ker je po njenem prepričanju vsaka neustavna sprememba oblasti nesprejemljiva. Prav tako je udar obsodil Annan, ki je po navedbah tiskovnega predstavnika Stephanea Dujarrica "obsodil vsakršen neustaven poskus spremembe oblasti v katerikoli državi".

Predsednik Taya se je sicer medtem od torka udeleževal pogrebnih slovesnosti za savdskim kraljem Fahdom v Rijadu. Taya, ki je tudi sam oblast prevzel z državnim udarom, je v svoji 21-letni vladavini preživel že več poskusov prevzema oblasti, v zadnjih letih pa je spremenil svojo zunanjo politiko in svojo večinsko muslimansko državo močno povezal z ZDa v boju proti terorizmu. Pred tem je Taya močno kritiziral vojaško posredovanje zavezniških sil v zalivski vojni leta 1991.

Med drugim je Mavretanija, revna dežela s tremi milijoni prebivalcev, tudi članica Arabske lige in ena od treh držav članic lige, ki je vzpostavila diplomatske odnose z Izraelom, zaradi česar je bil Taya tarča ostrih kritik s strani muslimanskih voditeljev. V prvem četrtletju naslednjega leta naj bi prvič začeli izkoriščati velike zaloge nafte, ki se nahajajo pod morjem pred mavretansko obalo.