Vsi bogatijo, le občina je revna kot cerkvena miš

Cerkev in Međugorje: romarski kraj vsako leto obišče vsaj milijon turistov.

Objavljeno
10. september 2012 10.49
Zdravko Latal, Sarajevo
Zdravko Latal, Sarajevo
Sarajevo – Vsako leto približno milijon vernikov obišče Međugorje, Cerkev pa se še vedno ni odločila, ali bo kraj razglasila za svet ali ne. Mednarodna cerkvena komisija bi morala svojo odločitev sporočiti Vatikanu do konca leta, vendar je verjetnejše, da bo to storila prihodnje leto.

Bosno in Hercegovino je letos obiskalo in v njej prenočevalo rekordno število turistov. Agencija za statistiko BiH je pred kratkim sporočila, da je v šestih mesecih BiH obiskalo več kot 350.000 gostov, to je za 10,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani, v državi pa je prenočevalo 743.000 ljudi, kar je za 11,9 odstotka več kot leto pred tem. Vendar tem uradnim podatkom prav nihče v Bosni ne verjame, niti statistiki in turistični delavci, pa tudi država se zaveda, da ji lažejo, a kljub temu nič ne stori. V zadnjih letih je največja težava bosansko-hercegovskega turizma prav to, da ponudniki storitev ne prijavljajo svojih gostov. To je najočitneje pozimi na pobočjih olimpijskih gora, poleti na morju v Neumu, v Međugorju pa se to dogaja vse leto. Po ocenah lokalne oblasti v Međugorju in lokalne turistične organizacije v Mostarju ta kraj, ki ga Cerkev še ni razglasila za svetega, vsako leto obišče vsaj milijon vernikov.

Međugorje je zaslovelo leta 1981, ko se je devica Marija menda prikazala šestim očividcem. Takrat je bila do »poslovanja« frančiškanov v Međugorju bolj nezaupljiva Katoliška cerkev kakor tedanja oblast. Vatikan uradno nikoli ni razglasil Međugorja za sveti kraj. Prikazovanja je preiskovala in analizirala komisija škofovske konference Jugoslavije, ustanovljena že leta 1987, štiri leta zatem pa je pripravila kratko sporočilo za javnost. V doslej edinem pojasnilu o tem, kaj si Cerkev misli o Međugorju, so zapisali, da člani komisije po opravljeni analizi niso mogli potrditi, da so bili dogodki nadnaravni, Cerkev pa bo še naprej spremljala ta pojav. Tudi komunistična oblast v Republiki BiH je bila zadržana. Ko je videla, da se je Cerkev distancirala od pojava in da se eden najrevnejših hercegovskih krajev zaradi domnevnega prikazovanja Marije hitro razvija in bogati, je presodila, da bo imela več koristi, če bo dopustila razvoj verskega turizma, kakor če bi ga trmasto preprečevala. Oblast je hotela veljati za nevtralno, zato je v javnosti večkrat ponovila, da se je Cerkev distancirala od Međugorja, česar cerkvena oblast ni ne zanikala ne potrdila. Tedanji izvršni svet Republike BiH je številnim tujim novinarskim in televizijskim ekipam dovolil, da so obiskale Međugorje, zato se je kraj znašel v središču medijske pozornosti.

Cerkev še ni odločila o svetosti kraja

Škofovske konference Jugoslavije ni več, prav tako ne Jugoslavije, zato se je Vatikan na predlog papeža Benedikta XVI. leta 2010 odločil, da bo sestavil novo komisijo vatikanske kongregacije za doktrino vere, ki ima 17 članov, med katerimi je tudi šest kardinalov. Med njimi sta sarajevski in zagrebški nadškof Vinko Puljić in Josip Bozanić in slovaški karinal Jozef Tomko. Pri delu komisije, ki se je sestala približno desetkrat, so sodelovali še pravniki, teologi, psihologi in mariologi ter več drugih strokovnjakov. Komisija je opravljala svoje delo za strogo zaprtimi vrati. Javnost ni mogla izvedeti, ali je mogoče pričakovati, da bi Međugorje razglasili za sveti kraj, oziroma kdaj bo komisija sprejela dokončno odločitev.

Slišati je bilo govorice, da bi se to lahko zgodilo do konca tega leta, drugi, »dobro« obveščeni viri pa trdijo, da je dokončno odločitev mogoče pričakovati prihodnje leto. Zdaj lahko samo ugibamo, kako se bo komisija odločila, vendar bo Međugorje ne glede na odločitev komisije ostalo eno najbolj priljubljenih romarskih središč katoliških vernikov. Prebivalci Međugorja in občine Čitluk so obogateli zaradi odličnega vina blatine in vinogradov, predvsem pa zaradi device Marije. Zgradili so več deset hotelov, Međugorje je danes kraj z dragimi vilami in razkošnimi apartmaji. Samo občina Čitluk je še naprej revna zaradi neprijavljenih gostov, ki ne plačujejo turističnih in drugih dajatev.