Washington - Ameriški senatorji so po tednu dni ostrih pogajanj prišli do kompromisnega predloga zakona o rešitvi problema okrog 12 milijonov nezakonitih priseljencev, ki se trenutno nahajajo v ZDA. Kompromis problema ne bo rešil, lahko pa ublaži težave priseljencev in zveznega proračuna, vendar pa sledijo težavna pogajanja s predstavniškim domom, ki je decembra sprejel predlog zakona, ki uvaja le sankcije, problema pa ne rešuje.
Bela hiša je senatni dogovor pozdravila in predsednik ZDA George Bush je senat pozval, naj do konca tedna predlog potrdi. Dogovor je sicer presenetljiv, saj gre za volilno leto in za vprašanje, ki na vseh straneh sproža močna čustva.
Problem nezakonitega priseljevanja v ZDA je pereč že nekaj desetletij, predsednik ZDA George Bush pa je skušal nekaj storiti že od začetka prvega mandata, vendar je prišla vmes vojna v Iraku. Predstavniški dom je decembra lani sprejel svoj predlog, ki je sprožil množične demonstracije Latinoameričanov, ker ne skuša rešiti problema priseljencev, ampak uvaja le strožji nadzor na meji in kazni za vse, ki nezakonitim priseljencem kakorkoli pomagajo.
Kompromisni predlog v senatu sta tudi tokrat najbolj pomagala sprejeti republikanec John McCain in demokrat Edward Kennedy, ki sta skupaj sporočila, da ni več časa za odlašanje. Predlog je nemudoma naletel na kritike z desne in leve. Republikanski senator iz Teksasa John Cornyn je dejal, da gre za amnestijo ilegalcem, predsednik največjega ameriškega sindikata AFL-CIO John Sweeney pa je menil, da bodo priseljenci sedaj še bolj izpostavljeni izkoriščanju.
Senat predlaga, da ZDA namesto 400.000 sprejmejo na leto 325.000 začasnih delavcev. Tisti, ki so v ZDA nezakonito najmanj pet let in to lahko dokažejo, bodo lahko prišli do legalnega statusa, če plačajo 2000 dolarjev kazni, vse davke za nazaj, dokažejo, da niso kriminalci, in se naučijo angleščine. Po šestih letih pa bodo nato lahko zaprosili za državljanstvo, ne da bi jim bilo treba oditi domov.
Tisti, ki so v ZDA nezakonito od dveh do pet let, lahko zaprosijo za začasno delovno vizo, če gredo na mejni prehod in se tam prijavijo. Tisti, ki so v ZDA nezakonito manj kot dve leti, pa morajo oditi domov in zaprositi za zakonit vstop.
Senatni predlog zahteva od delodajalcev, da preverijo status delavcev, čeprav sankcije, če tega ne storijo, še niso določene. Predlog zakona uvaja tudi "zid" na meji z Mehiko, vendar ne v fizični obliki, ampak s senzorji, kamerami in večjim številom obmejnih stražnikov.