Morilec iz Teksasa začasno rešen pred smrtjo

Ameriško ustavno sodišče je v zadnjem trenutku odložilo usmrtitev temnopoltega morilca v Teksasu Duana Bucka.

Objavljeno
16. september 2011 20.35
Posodobljeno
16. september 2011 21.20
Boris Čibej, New York
Boris Čibej, New York
New York – »Bogu hvala! Bogu vsa dolžna zahvala. Božja milost je premagala sodbo,« so bile besede, s katerimi je na smrt obsojeni 48-letni Duane Buck v četrtek zvečer z veseljem sprejel novico, da je ameriško ustavno sodišče v zadnjem trenutku ustavilo izvršitev obsodbe. S tem se obsojeni temnopolti morilec še ni rešil pred smrtonosno injekcijo, a dokler se najvišje sodno telo ne bo odločilo o pritožbi Buckovih odvetnikov, ta vsaj ne bo postal že 236. usmrčeni obsojenec v Teksasu, odkar je pred 11 leti guverner te zvezne države postal Rick Perry, trenutni favorit med tekmeci za republikanskega predsedniškega kandidata. Buckovi zagovorniki ne spodbijajo njegove krivde, ampak trdijo, da so mu tako visoko kazen podelili zaradi barve njegove kože.

Odkar so v ZDA sredi 70. let prejšnjega stoletja znova uvedli smrtno kazen, je Teksas postal nacionalni prvak v njenem izvajanju. Ko se je teksaški guverner Perry pred kratkim na televizijskem soočenju republikanskih predsedniških kandidatov pohvalil, da so v času njegovega vladanja usmrtili 235 ljudi, je požel huronski aplavz med zbranimi privrženci konservativnega gibanja čajankarjev. Na vprašanje povezovalca, ali je bil kdaj dvomil, da so usmrtili nedolžnega človeka, je Perry odgovoril: »To me ni nikoli mučilo. V državi Teksas imamo glede tega zelo premišljen in jasen postopek.«

A dvom o izjavah politika, ki mu ankete trenutno merijo največjo priljubljenost med republikanskimi predsedniškimi kandidati, vzbuja že primer Camerona Willinghama, ki so ga usmrtili leta 2004, ker naj bi zanetil požar in ubil tri svoje otroke. Že po usmrtitvi je neodvisna preiskava pokazala, da je požar nastal naključno, a še preden je posebna sodnomedicinska komisija ugotovila, ali je država Teksas na drugi svet poslala nedolžnega človeka, je Perry septembra 2009 odstavil tri njene preveč kritične člane.

Za Bucka, ki je v četrtek pričakal prijetno novico o odlogu usmrtitve kleče med molitvijo, nihče ne trdi, da je nedolžen. Tudi njegovi odvetniki ne izpodbijajo grozljivih dejstev, da je ubil svoje nekdanje dekle in njenega prijatelja pred očmi njenih otrok ter težko ranil svojo lastno polsestro, ampak hočejo obnovitev izvornega procesa iz leta 1997 zaradi rasnih predsodkov, ki so po njihovem mnenju privedli do ostrejše kazni za Bucka. Takrat so namreč pred poroto zaslišali tudi izvedeniško pričo obrambe, psihologa Walterja Quijanoja, ki je najprej povedal, da obtoženi v prihodnosti najbrž ne bo pomenil grožnje za okolico, med navzkrižnim zasliševanjem tožilcev pa mu je ušlo, da je ta grožnja sicer večja, ker je Buck temnopolt. Po tem mu je porota prisodila smrtno kazen.

O tem, ali je pritožba odvetnikov, da je ta rasistična opazka vplivala na ostrino sodbe, upravičena, bo zdaj odločalo ustavno sodišče. Eno so že zavrnili, če bodo tudi to, so sodniki v Teksasu že pripravljeni, da znova odločijo, kdaj bo Bucku odzvonila nova smrtna ura. Njegovi zagovorniki so optimisični. »Odleglo nam je, ko je ustavno sodišče prepoznalo očitno krivico zaradi vpliva rasnega faktorja na odločitev o kazni in zaustavilo usmrtitev. Nihče ne bi smel biti obsojen na smrt na podlagi njegove ali njene barve kože,« je povedala Buckova odvetnica Kate Black.