Pariz/Zagreb/Dunaj/Berlin - Generalni sekretar Sveta Evrope (SE) Terry Davis je ob današnjem mednarodnem dnevu žensk napovedal oblikovanje posebne delovne skupine, ki se bo zavzemala za preprečevanje in odpravljanje nasilja nad ženskami. Posebno delovno skupino SE bo po besedah generalnega sekretarja Davisa sestavljalo osem mednarodno priznanih strokovnjakov, ki bodo preverili trenutni položaj ter poskušali tako na nacionalni kot tudi evropski ravni zapolniti vrzeli, ki še obstajajo v boju proti nasilju nad ženskami. Predsednik Parlamentarne skupščine SE (PS SE) Rene van der Linden je članice SE ob današnjem prazniku pozval, naj čim prej pristopijo h konvencijam SE o preprečevanju trgovine z ljudmi.
Številne demonstracije in protesti za pravice žensk
Ženska mreža Hrvaške in Komisija za enakopravnost spolov zagrebške mestne občine sta mednarodni dan žensk obeležili na osrednjem trgu v Zagrebu. Na prireditvi, ki je potekala pod sloganom "Nikakor nočemo nazaj", so organizatorji opozorili predvsem na dramatično povečanje diskriminacije žensk na trgu delovne sile. Predstavnica Ženske mreže Hrvaške je poudarila, da predstavljajo ženske 52 odstotkov prebivalstva na Hrvaškem, kljub temu pa so obravnavane kot marginalizirana manjšina, ki dela več, je slabše plačana in se nenehno boji za svoje delovno mesto, saj kar 60 odstotkov žensk išče delo.
Francijo je kot častna gostja na današnjih prireditvah ob mednarodnem prazniku žensk obiskala prva afriška predsednica države, liberijska predsednica Ellen Johnson Sirleaf. Nekdanja visoka uslužbenka Svetovne banke je po besedah francoskega predsednika Jacquesa Chiraca primer " posebne vloge, ki jo imajo ženske v razvoju Afrike". Sirleafova, ki bo v Franciji ostala do petka, je v Parizu poudarila, da se ženske, katerih gospodarski prispevki so vse prepogosto spregledani, po vsem svetu danes že uspešno prebijajo proti vrhu. "Vloga žensk v družbi je stopila na novo pot, na pot, s katere ni več vrnitve, kjer lahko zahtevamo vodstvene položaje," je na konferenci o ženskah in razvoju dejala Sirleafova, ki je mesto predsednice prevzela januarja letos.
Pod geslom "Vloga ženske pri sprejemanju odločitev" so obeležili letošnji 8. marec v sosednji Avstriji, kjer so potekali številni protesti, v katerih so bile še posebej dejavne članice avstrijskih Zelenih. Namen današnjih prireditev, med katerimi so tudi številne razprave in razstave po vsej državi, je opozoriti na dejstvo, da ženske še nikakor niso dosegle polne enakopravnosti "z močnejšim spolom", niti v tradicionalno napredni in ženskam naklonjeni Evropski uniji.
Nemška kanclerka Angela Merkel, prva ženska na čelu Nemčije, pa je ob letošnjem 8. marcu poudarila, da bi moral današnji praznik vse ženske spomniti, naj se ne predajo in naj nadaljujejo z bojem proti spolni diskriminaciji. "To je pomemben dan. Spominja nas na stvari, ki smo jih že dosegle. Toda obenem nas svari, naj ne odstopimo od boja proti diskriminaciji žensk, do katere še vedno prihaja na različnih koncih sveta."
Mednarodna organizacija za boj proti kriminalu La Strada je medtem danes opozorila, da je vsako leto kar 10.000 Poljakinj žrtev prisilne prostitucije, ki jo vodijo mreže bogatih prebivalcev držav članic Evropske unije. Kot je še poudarila koordinatorka La Strade na Poljskem, se je položaj po vstopu Poljske v EU maja 2004 še poslabšal.