Tokio – Prebivalci japonskega mesta Išikava severozahodno od Tokia so na sodišče vložili pobudo za zaprtje najnovejšega jedrskega reaktorja Šika. Po njihovem namreč nima zagotovljene varnosti v primeru potresa, kar bi lahko pripeljalo do nenadzorovanega sevanja.
V skupini, ki je pritožbo vložila maja 2005, je 135 ljudi, med njihovimi argumenti pa so tudi dejstva, da so reaktor gradili po zastarelih varnostnih pravilih. Drugi argument, ki govori v prid pritožnikov, pa je, da so reaktor zgradili na tektonski prelomnici, kjer bi se lahko razvil potres tudi do 7,6 stopnje po Richterju.
Sodišče je odločilo v prid meščanov, na kar pa se bo energetsko podjetje, ki upravlja z drugim največjim jedrskim reaktorjem v državi, pritožilo. Kot je sporočil njihovih tiskovni predstavnik, so pri gradnji upoštevali vse potrebne varnostne ukrepe, s čimer so objekt primerno zavarovali ob morebitnem potresu.
Reaktorji zagotavljajo tretjino vse energije
Japonska je sicer močno odvisna od jedrske energije, saj kar tretjino vse potrebne energijo zagotovijo ravno jedrske elektrarne. Vendar pa se je v zadnjih nekaj letih zaradi pogostih potresov in nezadostnim varnostnih ukrepov zgodila že vrsta neprijetnih dogodkov, ki je prebivalcem nagnala strah v kosti.
Po mnenju strokovnjakov je sicer reaktor Šika eden najmodernejših jedrskih objektov na Japonskem, kar sproži vprašanja, kako varni so potem ostali, starejši jedrski reaktorji. V državi jih trenutno obratuje 54.