ZDA bodo jedrsko sodelovale z Indijo

Predstavniški dom ZDA je danes potrdil zakon o jedrskem sodelovanju ZDA z Indijo, ki bo omogočal izvoz jedrske tehnologije za civilne namene v Indijo.

Objavljeno
09. december 2006 09.38
Posodobljeno
09. december 2006 10.16
Opozorila ostajajo, material izginja
Washington - Predstavniški dom ZDA je danes potrdil zakon o jedrskem sodelovanju ZDA z Indijo, ki bo omogočal izvoz jedrske tehnologije za civilne namene v Indijo, četudi ta ni podpisala sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT). V zameno za jedrsko gorivo in tehnologijo bo New Delhi omogočil nadzor nad svojimi civilnimi jedrskimi reaktorji. Zakon je redka izjema, saj je drugače v ZDA prodaja jedrske tehnologije nepodpisnicam NPT prepovedana.

Dvojna merila ZDA pri presoji jerdskih programov?

"Zakon je zgodovinska napaka," je menil demokratski poslanec Ed Markey, ki se je vprašal, kaj bodo ZDA naredile, če bo Kitajska podobno sodelovanje ponudila Pakistanu, Rusija pa Iranu. "Ko bomo drugim državam razlagali, da njihovi standardi niso dovolj visoki, nas bodo označile za dvoličneže," je menil Markey.

Nasprotno je vodja odbora predstavniškega doma za mednarodne odnose, demokrat Tom Lantos poudaril, da je to "zgodovinski dan za ZDA," medtem ko je predlagatelj zakona, republikanec Henry Hyde menil, da z zakonom ZDA priznavajo jedrsko realnost v Indiji.

ZDA in Indija morata sedaj oblikovati še tehnični sporazum, ki bo natančno določal, kako bo potekalo sodelovanje med državama na jedrskem področju. Ta sporazum naj bi vključeval seznam mednarodnih jedrskih varnostnih standardov, ki jih bo morala Indija upoštevati.

Danes sprejeti zakon sicer ne vsebuje nekaterih ostrejših določil, ki bi Indijo v zameno za jedrsko sodelovanje z ZDA zavezale k podpori ukrepom Washingtona proti indijskemu tradicionalnemu zavezniku Iranu, kakor so to zahtevali nekateri poslanci. Po osebnem lobiranju ameriške državne sekretarke Condoleezze Rice je bilo v zakon vključeno zgolj določilo, v skladu s katerim bo ameriški predsednik presodil, ali Indija podpira ameriška prizadevanja za zaustavitev iranskega jedrskega programa.

Ameriški kongres je danes sprejel tudi zakon o normalizaciji trgovinskih odnosov z Vietnamom, čeprav so nekateri poslanci menili, da s tem ZDA nagrajujejo Hanoi za kršenje človekovih pravic. Normalizacija trgovanja z Vietnamom je posledica dogovora o vstopu te azijske države v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) v začetku prihodnjega leta.