Washington – ZDA so zamrznile pomoč Srbiji in Črni gori v višini sedem milijonov dolarjev zaradi nesodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, so v sredo sporočili z ameriškega zunanjega ministrstva.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice ni želela potrditi, da ta država sodeluje s haaškim sodiščem, zaradi česar je ustavitev pomoči obvezna po ameriških zakonih, je pojasnil tiskovni predstavnik Sean McCormack. Posledica te odločitve je zadržanje sedmih milijonov dolarjev pomoči vladi Srbije za proračunsko leto 2006, je dodal.
Od junija lani brez večjega napredka
Še vedno pa bo na voljo "pomoč za krepitev demokracije za tiste, ki si prizadevajo za preseganje preteklosti in zrejo v prihodnost", je dejal McCormack. Dodal je, da je Riceova junija lani potrdila, da Srbija sodeluje s haaškim sodiščem, da pa je bilo od takrat "malo vidnega sodelovanja".
ZDA ob tem pozivajo oblasti v Beogradu, naj izročijo vse obtožene vojne zločince, posebej nekdanjega poveljnika vojske bosanskih Srbov Ratka Mladića, ki je obtožen vojnih zločinov med vojno v BiH.
Haaški obtoženci skupaj s sodniki na dopust
Haaško sodišče je sicer šestim nekdanjim visokim sodelavcem pokojnega Slobodana Miloševića, obtoženih vojnih zločinov na Kosovu, odobrilo, da v času dopusta haaškega sodišča tudi sami odidejo na počitnice. Nekdanjemu srbskemu predsedniku Milanu Milutinoviću, nekdanjemu namestniku jugoslovanskega premiera Nikoli Šainoviću, nekdanjima načelnikoma generalštaba jugoslovanske vojske, generalu Dragoljubu Ojdaniću in Nebojši Pavkoviću ter generaloma Vladimirju Lazareviću in Sretenu Lukiću bodo v Haagu začeli soditi 10. julija, trenutno pa na začetek sojenja čakajo na prostosti v Srbiji.
V skladu z današnjo odločitvijo sodišča, ki jo je sprejelo na prošnjo odvetnikov obtoženih, bodo omenjeni pet dni po začetku sojenja v Haagu lahko od 15. do 31. julija odšli na počitnice v Srbijo. Haaško sodišče poleti ne dela med 15. julijem in 4. avgustom.
Šesterica je obtožena, da je poskušala s sistematično kampanjo terorja in nasilja leta 1998 in 1999 s Kosova pregnati albanske prebivalce. Vsi so se izrekli za nedolžne.