Washington/Bagdad/Bakuba - Ameriški predsednik George Bush je danes znova zavrnil pripravo časovnega načrta za umik ameriških sil iz Iraka. Kot je poudaril v govoru ob objavi "nacionalne strategije za zmago v Iraku" v Annapolisu v zvezni državi Maryland, bo odločitev o zmanjšanju števila ameriških vojakov v državi odvisna izključno od razmer na terenu in ne od časovnih načrtov, ki bi jih pripravili politiki v Washingtonu.
"Dokler bom vrhovni poveljnik ameriških sil, ZDA ne bodo bežale pred avtomobili bombami in napadalci," je še zatrdil ameriški predsednik, ki je pod vse hujšim pritiskom domače javnosti zaradi vojne v Iraku.
Ob tem je poudaril, da se iraške sile krepijo in vse bolj igrajo vodilno vlogo. "Naš cilj je izuriti dovolj iraških sil, da bi se lahko borili proti teroristom," je dejal ameriški predsednik.
Ameriška strategija v treh etapah
Bush je v govoru orisal ameriško strategijo v Iraku na treh področjih - političnem, varnostnem in gospodarskem. Dokument dolg 35 strani opredeljuje prihodnost Iraka v treh etapah. V prvi, na kratki rok, naj bi Irak napredoval v boju proti terorizmu ter izgradil demokratične institucije in varnostne sile. Srednjeročno naj bi Irak prevzel glavno besedo v boju proti terorizmu v državi ter postal odgovoren za lastno varnost, na dolgi rok pa naj bi postal "enotna, stabilna in varna država, kjer bi bil mir".
ZDA so si zastavile osem ciljev
Strategija določa osem strateških ciljev, ki jih morajo izpolniti ZDA, t. i. stebrov. Prvi je zmaga nad terorizmom in zatrtje upora. Poleg tega naj bi zagotovili tranzicijo, da bi Irak lahko v prihodnje sam skrbel za svojo varnost. Kot tretji steber strategija opredeljuje pomoč Iračanom pri izgradnji demokratične vlade, kot četrtega pa pomoč vladi. ZDA naj bi Iraku tudi pomagale okrepiti gospodarstvo (peti cilj) ter pravno državo (šesti cilj). V skladu s sedmim stebrom naj bi povečali mednarodno podporo Iraku, zadnji, osmi cilj pa zajema izolacijo upornikov.
ZDA imajo v Iraku trenutno okoli 150.000 vojakov, po parlamentarnih volitvah 15. decembra pa naj bi se njihovo število zmanjšalo na okoli 140.000.
Odziv demokratov
Ameriška demokratska opozicija meni, da ameriški predsednik George Bush v današnjem govoru v Annapolisu ni predstavil prave strategije za Irak. "Ponovil je svojo obrabljeno retoriko in znova zamudil še eno priložnost za predstavitev prave strategije za uspeh v Iraku, s katero bi se naši vojaki varno vrnili domov," je v odzivu na Bushev govor dejal vodja Demokratov v senatu Harry Reid.
Upanje na konec vojne
Dopisniki medijske hiše BBC predvidevajo, da želi ameriški predsednik George Bush marincem s tem dati upanje na morebitni konec vojne.
Neznanci pri Bakubi ubili devet šiitov
Oboroženi neznanci so v bližini Bakube napadli avtobus in pri tem ubili devet šiitov, dva pa ranili. Kot je sporočila iraška policija, je avtobus odpeljal iz vasi Abu Sajda, ko so ga napadli neznanci in začeli streljati. Po besedah vaščanov so žrtve delale za ameriško vojaško bazo v bližini Bakube.