ZDA: Podpis miru v Darfurju je pomemben korak

Včerajšnji podpis mirovnega sporazuma za Darfur je poleg Združenih narodov pozdravila tudi ZDA, ki je podpis označila kot "pomemben korak" na poti k miru v zahodni sudanski pokrajini.

Objavljeno
06. maj 2006 11.54
Po več tednih dogovarjanj so podpisali mirovni sporazum za Darfur
Washington/New York/Abuja - ZDA in Združeni narodi so pozdravili podpis mirovnega sporazuma za Darfur. Bela hiša je sporazum označila kot "pomemben korak" na poti k miru v tej nemirni zahodni sudanski pokrajini. Tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan je pozdravil sporazum, ob tem pa pozval k velikodušni pomoči za Darfur.

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je prav tako menil, da je sedaj čas, da mirovno misijo v Darfurju prevzamejo ZN, ki bodo prinesli "trajno stabilizacijo Darfurja". Podpis mirovnega sporazuma je opisal kot velik dogodek za Darfur, Sudan in celotno Afriko ter poudaril, da se mora sporazum nemudoma začeti uresničevati, da bi se tamkajšnje prebivalstvo lahko čim prej vrnilo v normalno življenje.

Mirovni sporazum, ki sta ga pripravili Afriška unija in mednarodna skupnost, sta v nigerijski Abuji v petek podpisala Sudansko osvobodilno gibanje (SLM) pod vodstvom Minnija Minnawija in sudanska vlada, ki jo je zastopal vodja njenih pogajalcev Magzub al Kalifa. Druga uporniška skupina, Gibanje za pravičnost in enakost (JEM), je medtem vztrajala pri svojih stališčih in še naprej zavračala sporazum, je pa zvečer sporazum podpisal tudi manjši del SLM pod vodstvom Abdela Vahida Mohameda al Nura , ki je sprva iz protesta zapustil pogajanja.

Sporazum je bil dosežen po intenzivnih pogajanjih, na katerih so sprte strani poskušali prepričati v končanje konflikta, ki je zahteval najmanj 180.000 življenj, 2,4 milijona ljudi pa je moralo zapustiti domove.

Dokument na 85 straneh predvideva premirje, razorožitev arabske milice džandžavidov, vključitev upornikov v sudanske oborožene sile in ustanovitev sil za zaščito civilnega prebivalstva. Politični del sporazuma vključuje zagotovilo, da bodo imele uporniške skupine večino v zakonodajnih organih treh zveznih držav na ozemlju Darfurja, niso pa dobili podpredsedniškega mesta na zvezni ravni, kot so zahtevali. Odpadniška skupina SLM in JEM sta tudi zahtevali, da se tri sudanske zvezne države združijo v eno avtonomno regijo.