New Delhi/Karači - Ameriški predsednik George Bush in indijski premier Manmohan Singh sta v New Delhiju sporočila, da sta državi dosegli zgodovinski dogovor o sporazumu o sodelovanju v zvezi z jedrsko energijo v miroljubne namene. Kot je pojasnil Singh na skupni novinarski konferenci, sta se dogovorila o uresničevanju sporazuma, Busha pa je seznanil, da je Indija določila vse civilne jedrske objekte in glede tega sprejela zaveze.
Po Bushevih besedah gre za zgodovinski dogovor, ki ga ni bilo lahko doseči, bo pa sporazum koristil obema narodoma, ameriškemu in indijskemu.
Ločitev indijskega vojaškega in civilnega jedrskega programa je bila ključnega pomena za sklenitev sporazuma, saj so ZDA pripravljene v sporazumu priznati Indijo kot državo z miroljubnim jedrskim programom. Pogajanja o dogovoru so potekala še v sredo, na dan prihoda Busha v Indijo, saj Washington in New Delhi nista soglašala o tem, koliko od 22 indijskih jedrskih elektrarn bi bilo treba določiti kot civilne.
Sporazum pomeni podlago za novo strateško partnerstvo med ZDA in Indijo. Če ga bo potrdil ameriški kongres, bo Indija dobila dostop do ameriške jedrske tehnologije, morda pa tudi do jedrske tehnologije drugih zahodnih držav. V skladu s sporazumom bodo ZDA Indiji dobavljale jedrsko tehnologijo in gorivo, ki ga potrebuje za razvoj svojega hitro rastočega gospodarstva. Indija pa se je v zameno zavezala, da bo ločila svoj vojaški in civilni jedrski program, slednjega pa odprla za nadzor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).
Državi sta sicer sporazum julija lani načelno sklenili, vendar je ameriški kongres zavračal njegovo potrditev, dokler ne bo dovolj zagotovil, da ameriška tehnologija ne bo namenjena za vojaške namene Indije.
Bush je v New Delhi prispel v sredo zvečer, ko sta se s Singhom na kratko že sestala. Kot je ob prihodu dejal ameriški predsednik, ki je na prvem uradnem obisku v Indiji, se je na to potovanje želel odpraviti že dlje časa. Obenem je izrazil upanje, da mu bo med obiskom z indijski voditelji uspelo razviti "zelo pomemben odnos".
El Baradej pozdravil sporazum med Indijo in ZDA
Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je danes pozdravil sporazum med Indijo in ZDA o sodelovanju na področju civilne jedrske energije. "Ta sporazum je pomemben korak za potešitev naraščajočih potreb Indije po energiji, vključno z jedrsko tehnologijo in gorivom kot motorjem razvoja," je v izjavi za javnost zapisal El Baradej. "To bo tudi pomemben korak proti univerzalizaciji mednarodnega režima zaščitnih ukrepov," je dejal in dodal, da bo Indija tako postala "pomembna partnerica v režimu za neširjenje jedrskega orožja".
Kljub izjavam kritikom, da sporazum spodkopava cilje o neširjenju jedrskega orožja, je El Baradej sporazum poimenoval za mejnik, ki bo "utrdil režim o neširjenju jedrskega orožja, nasprotoval jedrskemu terorizmu in okrepil jedrsko varnost". Poudaril je, da bo sporazum služil interesom tako Indije kot tudi mednarodne skupnosti.
Na današnji sporazum o sodelovanju na področju civilne jedrske energije sta se odzvali tudi dve največji indijski sosedi, Kitajska in Pakistan. Kitajska je dejala, da mora sporazum o jedrskem sodelovanju potekati skladno z določili Sporazum o neširjenju jedrskega orožja (NPT) in "mora upoštevati zahteve in določila režima o neširjenju jedrskega orožja in obveznosti, ki so jih sprejele vse ostale države", je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Qin Gang.
Pakistanski zunanji minister Tasnim Aslam pa je izrazil upanje, da bodo ZDA podoben sporazum o sodelovanju ponudile tudi Pakistanu. Dodal je, da bo Pakistan za potrebe svojega rastočega gospodarstva v naslednjih petnajstih letih moral ustvariti 8800 megavatov jedrske energije. Bush bo Pakistan obiskal v okviru svoje azijske turneje sicer obiskal ta konec tedna.
Eksplzija pred ameriškim konzulatom v Karačiju
Dva dni pred obiskom ameriškega predsednika in dan pred napovedanimi vsedržavnimi demonstracijami proti karikaturam preroka Mohameda je pred ameriškim konzulatom v pakistanskem mestu Karači eksplodiral avtomobil bomba. Pri tem so bile ubite štiri osebe, med njimi član ameriške diplomatske izpostave David Foy in njegov pakistanski voznik, sicer vojak, približno 49 oseb pa je bilo ranjenih.
Avtomobil s samomorilskim napadalcem je eksplodiral na cesti, ki jo v bližnjem hotelu uporabljajo za dovoz na parkirišče, in je bil okrog 30 metrov oddaljen od konzulata. Oblasti odgovornost za napadi pripisujejo skupini Džundula, lokalni skupini povezani s teroristično mrežo Al Kaido.