Prva faza, ki jo je vlada sprožila z združevanjem ministrstev, je zaključena. Ministrstvo za javno upravo (MJU) koordinira drugo fazo, reorganizacijo in združevanje direktoratov, služb, agencij, inštitutov in skladov. Ministrstvo za notranje zadeve bo v drugi fazi spremenilo upravni del ministrstva. Pri tem bodo, zaradi znižanja stroškov dela, število organizacijskih enot zmanjšali na 12 in ukinili 55 nezasedenih delovnih mest, nobenemu uslužbencu ni prenehalo delovno razmerje. Posegi so predvideni tudi pri delu policije, kjer hoče ministrstvo okrepiti operativne enote policije na lokalni ravni. Ministrstvo za zdravje še ni izvedlo reorganizacije, ker bo vlada komaj jeseni sprejela zakonsko podlago. Gre za reorganizacijo in združitev inštituta za varovanje zdravja in devet območnih zavodov za zdravstveno varstvo, ki se združujejo v dva javna zdravstvena zavoda. Tudi ministrstvo za finance še ni niti ukinilo niti združilo nobene svoje institucije. Trenutno pripravljajo združitev carinske in davčne uprave, a končna odločitev še ni bila sprejeta (več v tabeli). Na ministrstvu za zunanje zadeve, superministrstvu za infrastrukturo in za šolstvo ter na ministrstvu za gospodarstvo na naša vprašanja o reorganizaciji niso odgovorili. Nobeno ministrstvo ni pojasnilo, koliko zaposlenih bo morda odveč, kaj bo z njimi in koliko prihrankov naj bi jesenska reorganizacija prinesla. Po oceni MJU je prva faza državi na letni ravni prihranila en milijon evrov.
Priprava na izredne razmere?
Vse več pa je indicev, da bo stvarni prihranek pri tem procesu dosežen predvsem z odpuščanjem javnih uslužbencev. To je – za predsednikom vlade Janezom Janšo – v torek namignil tudi minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, ko je dejal, da bo za reševanje nastale javnofinančne situacije treba tudi odpuščati. »Od druge faze pričakujem večjo učinkovitost in petino manjše stroške delovanja ministrstev (plače, obratovalni in materialni stroški ter podobno),« nam je včeraj pojasnil minister.
»Vse, kar so v pol leta storili, je združevanje, rezanje in nižanje plač, nič pa za izboljšanje gospodarske situacije. Kaj počne minister za gospodarstvo?« se pri teh napovedih sprašuje predsednik konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Opozarja, da z morebitnim odpuščanjem in/ali ponovnim nižanjem plač gospodarske razmere ne bodo boljše »niti za mišjo dlako«. Štrukelj pravi, da poteze vlade napovedujejo pripravo na izredne razmere, ukrepe pa bodo »pričarali na hitro, da bi se obdržali na oblasti«.
Odpuščanje lahko
Reorganizacija z morebitnim odpuščanjem, pospremljena s takšnimi napovedmi vlade, je še bolj razjezila sekretarja sindikata državnih organov Draga Ščernjaviča. »Z ogorčenjem prebiram lahkotne izjave ministra Pličaniča, ki prihajajo po podobnih izjavah o odpuščanju poslanca Andrej Širclja in Janše. Z njimi minister, ki se mu maje stolček, po dolgem molku izkazuje veliko lojalnost SDS, saj brani njihova stališča in predloge.« Ščernjavič pravi, da reprezentativni sindikat sploh ni seznanjen s procesom reorganizacije, še manj pa, kaj bo z zaposlenimi in morebiti odpuščenimi javnimi uslužbenci.