»Pritožite se, ne čakajte na odločitev ustavnega sodišča«

Varuhinja svetuje: V pritožbi je treba navesti konkretne argumente, zakaj bi bilo zmanjšanje pokojnine napačno.

Objavljeno
31. avgust 2012 20.32
tre_UPOKOJENCI
Matjaž Albreht, notranja politika
Matjaž Albreht, notranja politika
Ljubljana – »Privilegirani« upokojenci, ki jim Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) v teh dneh pošilja ugotovitvene odločbe o znižanju pokojnin, naj ne čakajo na odločitev ustavnega sodišča (US), ampak naj se pritožijo v zakonitem roku, svetuje varuhinja človekovih pravic.

Zakon o uravnoteženju javnih financ (ZUJF), ki je začel veljati konec maja letos, je približno 26.000 upokojencem odvzel del pokojnine, ki so jo na podlagi različnih zakonov prejemali iz državnega proračuna. Upokojenci so junija prejeli le obvestilo Zpiza, v katerem so jim sporočili, za koliko se jim je zmanjšala pokojnina, US pa je od zavoda zahteval, da morajo vsem izdati odločbe. Proti tej odločbi upokojenci lahko vložijo pritožbe v 15 dneh od vročitve odločbe. Poleg tega Zpiz sporoča vsem, ki so se pritožili že po prejemu obvestila, da jim ni treba pisati nove pritožbe, lahko pa jih dopolnijo, če želijo.

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek – Travnik je že sredi julija na US vložila zahtevo za oceno ustavnosti ZUJF. Po njenem mnenju je zakon diskriminatoren, saj je posegel samo v določene kategorije upokojencev. Varuhinja predlaga, naj US zadrži izvrševanje te določbe zakona do končne odločitve, saj je z dosedanjo napačno razlago o učinkovanju zakona nastala zmeda, ki ustvarja stanje pravne negotovosti. Z zadržanjem bi sodišče preprečilo številne nepotrebne sodne spore, visoke stroške in dodatno preobremenitev sodišč.

Varuhinja svetuje vsem, naj ne čakajo na odločitev US, ki še ni določilo datuma obravnave navedene zadeve, ampak naj se pritožijo v zakonitem roku. »Za pritožbo ne bo dovolj samo to, da se pritožniki ne strinjajo, ker jim je država zmanjšala pokojnino. Treba bo navesti konkretne argumente, zakaj naj bi bila odločitev o zmanjšanju pokojnine napačna.« Posledica morebitne odločitve US o razveljavitvi izpodbijane določbe ZUJF ne bo nujno tudi povrnitev odvzetega zneska pokojnine, razen če bi ustavno sodišče odločilo tudi o načinu izvršitve svoje odločitve. To možnost bodo lahko uveljavili le z uporabo pravnih sredstev proti odločbi Zpiza.

Izida postopkov varuhinja ne more napovedati, zato je vsem, ki so se ji pritožili, svetovala, da se o tej možnosti posvetujejo s pravnim strokovnjakom.