Bogata sezona poslanskih izstopov in prestopov

Renata Brunskole (SD), Matjaž Zanoškar (Desus) in Alojz Posedel (prej Zares) so že napovedali podporo Jankovićevi listi.

Objavljeno
24. oktober 2011 19.04
Posodobljeno
24. oktober 2011 19.26
Zoran Potič, Anže Božič, notranja politika
Zoran Potič, Anže Božič, notranja politika

Ljubljana – Poslanka SD in predsednica odbora za zunanje zadeve Janja Klasinc je danes izstopila iz stranke. Po naših informacijah se je menda pridružila stranki Zorana Jankovića. Tako se vrsta poslancev prestopnikov na njegovi listi vse bolj podaljšuje. Renata Brunskole (SD), Matjaž Zanoškar (Desus) in Alojz Posedel (prej Zares) so že napovedali podporo novi listi.

»Dragi Borut, Uroš, Metka, poslanci in poslanke SD,« je danes že nekdanja poslanka Socialnih demokratov Janja Klasinc naslovila pismo, s katerim sporoča, da zapušča stranko. Za ta korak se je odločila po temeljitem premisleku, pravi, sodu pa je dno izbilo spoznanje, da »v stranki kaj kmalu ne bo sprememb«.

Klasinčeva je bila namreč med tistimi poslanci SD, ki so zagovarjali spremembo na vrhu stranke pred volitvami. »Mislila sem, da se bomo v stranki zbrali, analizirali naše dobre in slabe poteze ter si začrtali pot na volitve z novim vodstvom. Ne zaradi tega, da bi kogarkoli kaznovali. To bi, po mojem prepričanju, zahtevala politična kultura. Tako se dela v demokratičnem svetu. Mi pač ne,« je zapisala Klasinčeva.

Poslanka je v štiri strani dolgem pismu nanizala dodatne razloge za razhod s SD; po njenem je bila vlada premalo socialdemokratska, ker ni ustrezno obdavčila bogatejših in razbremenila srednjega razreda. Po prvih uspešnih ukrepih na začetku mandata »je v naslednjih korakih zavila v smer, ki ni prav socialdemokratska«. Klasinčeva zameri Pahorju še podporo nekdanji generalni tožilki, slepemu in vnaprejšnjemu podpiranju osumljenih zaradi kaznivih dejanj in tudi odklonilni odnos do priznanja Palestine.

Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da Pahor osebnih pisem ne komentira, vodja poslanske skupine Dušan Kumer pa je na kratko odgovoril, da gre v tem primeru za pričakovan korak. Da v vrstah Socialnih demokratov vendarle vre, potrjuje napoved poslanca SD in župana Radelj Alana Bukovnika, da se visoke politike ne gre več.

Še zanimiveje je, da bo kot član stranke, predsednik lokalnega odbora in območne zveze SD na decembrskih volitvah podprl kandidata na Listi Zorana Jankovića. Iz stranke ne bo izstopil, lahko ga kvečjemu izključijo, pravi, Jankovića pa bo podprl, ker da Slovenija v tem trenutku potrebuje na mestu predsednika vlade pragmatika, ki zna reševati probleme na lokalni in državni ravni.

Bradati novi obrazi v politiki

Sicer pa Klasinčeva v letošnjem predvolilnem obdobju ni edina, ki menja politične barve. Največ političnih »prestopnikov« se trenutno giblje okoli ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Da bo kandidirala na njegovi listi Pozitivna Slovenija, je doslej potrdila le metliška županja in poslanka Renata Brunskole, ki je bila v državni zbor izvoljena na listi SD, a se v stranko nikoli ni včlanila.

Jankovića sta javno podprla tudi poslanca Alojz Posedel (nepovezani) in Matjaž Zanoškar (Desus). Nekdanji župan Žalca Posedel je bil pred tem član LDS in pozneje eden izmed ustanoviteljev Zaresa, slovenjegraški župan Zanoškar pa namerava ob članstvu v Jankovićevi Pozitivni Sloveniji do nadaljnjega ostati včlanjen tudi v stranko Desus.

Med prestopniki v vrstah ljubljanskega župana najdemo tudi nekdanjega poslanca in generalnega sekretarja LDS ter enega izmed ustanoviteljev Zaresa Romana Jakiča. Direktor zavoda Šport Ljubljana je sicer kljub članstvu v Zaresu na lokalni ravni v prestolnici že dvakrat kandidiral na Jankovićevi listi.

Na sobotnem ustanovnem kongresu stranke Pozitivna Slovenija je bila tudi Cveta Zalokar Oražem. Zanjo bi morebitna kandidatura na Jankovićevi listi pomenila sodelovanje s četrto stranko. Pred tem je namreč v Domžalah županovala s podporo ZLSD, pozneje pa je bila poslanka LDS in Zaresa.

Že videne »nove« obraze zasledimo tudi med podporniki Gregorja Viranta. Mednarodni pravnik Marko Pavliha je bil v času Ropove vlade minister za promet, pozneje pa kot poslanec LDS tudi podpredsednik državnega zbora. Leta 2007 je bil ob Darji Lavtižar Bebler, Milanu Cviklu in Tonetu Ropu eden izmed štirih »lastovk«, ki so iz LDS prestopile v SD.

Tudi TRS Matjaža Hanžka se je ob zavzemanju za prelom s sedanjo politiko oprl na preverjeno ime. Eden glavnih adutov na njihovi listi je namreč Dušan Plut, član prvega predsedstva v samostojni republiki in predsednik stranke Zelenih.

Takšno iskanje »svežih« imen je pred dnevi duhovito komentiral poslanec Zaresa Franco Juri, ki je dejal, da si tudi on pušča brado in bo tako postal svež obraz. »Nekateri pač odkrito povemo, da imajo vsi domnevno novi obrazi že dolgo brado,« je dejal Juri.