Trojica vstopa v predsedniško tekmo

DL-SLS-Desus o kandidatih: Danes o predsedniškem kandidatu Desus, jutri se bo Državljanski listi predstavi Borut Pahor.

Objavljeno
11. september 2012 09.43
Zoran Potič, Tanja Starič, notranja politika
Zoran Potič, Tanja Starič, notranja politika
Ljubljana – Podpora političnih strank na predsedniških volitvah sicer ni odločilna, a se je kandidati ne branijo. Stranke male koalicije, Državljanska lista, Desus in SLS, se še niso odločile, koga bodo podprle, se pa to lahko spremeni že v nekaj dneh.

Na današnjem izvršnem odboru Desusa bi, kot je potrdil generalni tajnik Ljubo Jasnič, lahko padla dokončna odločitev, katerega od dveh kandidatov leve sredine, Danila Türka ali Boruta Pahorja, bo podprla upokojenska stranka. Ta je razklana, čeprav je bilo pred vstopom Pahorja v volilno tekmo samoumevno, da bo Desus pozval svoje članstvo, naj glasuje za sedanjega predsednika Türka. Tako je bilo pred dvema mesecema mogoče razumeti sporočila večine pokrajinskih odborov stranke, ki je Türka podpirala tudi pred petimi leti. Dvom je vzbudilo vodstvo Desusa, ki je napovedalo daljšo proceduro preverjanja razpoloženja med članstvom in na lokalni ravni.

Na začetku svoje neuradne kampanje je Karla Erjavca na delovnem mestu na zunanjem ministrstvu nepričakovano obiskal Borut Pahor. Čedalje bolj je kazalo, da je ožje vodstvo Desusa bolj naklonjeno podpori nekdanjemu predsedniku vlade. Če to drži in če se v stranki ne bodo mogli strinjati, se bo lahko zgodilo, da Desus ne bo podprl nobenega od obeh kandidatov, ampak bo izbiro med Türkom in Pahorjem prepustil članom.

Predsednik Državljanske liste Gregor Virant je javno že večkrat izrazil svojo naklonjenost Borutu Pahorju. A tudi v tej stranki so mnenja različna. Poskusili so najti svojega kandidata, ki je bil – tako Virant – zelo primeren in kompetenten, a se za kandidaturo ni odločil. Za koga gre, v DL v resnici niso nikoli razkrili, po političnih kuloarjih pa se je na velikom ugibalo o Mihi Brejcu, nekdanjem vidnem članu SDS in tastu Gregorja Viranta.

Novega kandidata nato stranka ni več iskala, jutri pa se bo svetu DL predstavil Borut Pahor. Ali to pomeni, da ima nekdanji predsednik Socialnih demokratov že zagotovljeno podporo Državljanske liste, ni jasno. V Pahorjevem štabu pravijo, da so veseli podpore katerekoli stranke in da stavijo predvsem na glasove državljanov, ki jih s svojo razvpito akcijo na terenu nekdanji premier že nekaj časa prepričuje kar na delovnih mestih.

Kangler javno podprl Zvera

V SLS je položaj drugačen. Sprejeli so sklep, da če ne bodo imeli svojega predsedniškega kandidata, ne bodo podprli nikogar. Takšno stališče je nekoliko načela odločitev župana Maribora in pomembnega člana SLS Franca Kanglerja, ki je javno podprl kandidaturo Milana Zvera. Mar to pomeni, da se bo SLS pridružila podpori SDS in NSi? Nikakor ne, pojasnjujejo v stranki in zagotavljajo, da se nameravajo držati svojega prvotnega sklepa.

Kot je mogoče razumeti, v SLS v minulih mesecih niso našli svojega kandidata, zato je vse bolj jasno, da stranka Radovana Žerjava uradno ne bo podprla nikogar. Kanglerjevo potezo v SLS razlagajo kot soloakcijo župana Maribora in nič več, neuradno pa menijo, da bi potezo župana lahko označili kot neusklajeno z vodstvom stranke.

Na podporo zmagovalne stranke na lanskih parlamentarnih volitvah, zdaj opozicijsko Pozitivno Slovenijo, lahko upa sedanji predsednik republike Danilo Türk. Podpirajo ga tudi zunajparlamentarne stranke Zares, LDS, TRS. Milan Zver nastopa s podporo ožjega jedra vladajoče koalicije SDS in NSi, Boruta Pahorja pa seveda predlagajo socialni demokrati, ki so pred petimi leti širši javnosti predstavili in v kampanji podpirali Türka.