Danski raziskovalci so v raziskavi, o kateri poročajo v najnovejši številki revije Cancer, ugotovili manjše tveganje za kožnega raka pri tistih, ki že več let jemljejo sredstva proti bolečinam – aspirin, ibuprofen in druge podobne izdelke, še zlasti, če jih jemljejo v velikih odmerkih, kot pa pri ljudeh, ki teh sredstev proti bolečinam ne jemljejo.
To so dognali, ko so pregledali podatke 18 tisoč bolnikov s severa Danske z različnimi oblikami kožnega raka, tudi melanoma, in analizirali potek bolezni pri njih v obdobju osemnajstih let, od 1991. do 2009., nato pa jih primerjali s podatki, ki so jih dobili s podobno analizo pri ljudeh brez kožnega raka.
Ugotovili so, da je kar 38 odstotkov oseb brez kožnega raka jemalo vsaj dve vrsti zdravil proti bolečinam. Ljudje, ki so jemali aspirin ali podobna zdravila, so imeli v primerjavi s tistimi, ki teh zdravil niso jemali, za 13 odstotkov manjše tveganje, da zbolijo za melanomom, tveganje za nekatere manj nevarne oblike kožnega raka pa je bilo pri njih manjše za 15 odstotkov.
Pri tretji obliki kožnega raka, bazalnem celičnem karcinomu, raziskovalci niso opazili te povezave. Pri tistih, ki so jemali omenjena zdravila dalj časa, vsaj dvakrat na teden v obdobju sedmih let, pa so ugotovili še manjše tveganje za kožnega raka, na primer kar za 46 odstotkov pri melanomu, pri drugih oblikah pa nekaj manjše.
Njihova ugotovitev je najnovejša v vrsti čedalje številnejših dokazov, da dolgotrajno uživanje nesteroidnih protivnetnih zdravil, znanih pod kratico NSAID, utegne varovati pred kožnim rakom in tudi pred njegovo najbolj nevarno obliko, melanomom. »Ta zdravila namreč omejujejo delovanje specifičnih encimov, ki so povezani z vnetnimi procesi,« je pojasnila ena od raziskovalk, Sigrun Alba Johannesdottir z univerzitetne bolnišnice v Aarhusu.
»Dosedanje raziskave so pokazale, da imajo bolniki s kožnim rakom povišane ravni teh encimov, ki imajo veliko vlogo v poteku raka, na primer pri inhibiciji odmiranja celic, zaviranju delovanja imunskega sistema in spodbujanju rasti krvnih žil.«
Potrebne pa bodo še nadaljnje raziskave, kajti žal dolgotrajno jemanje nesteroidnih protivnetnih zdravil povezujejo s povečanim tveganjem za raka na ledvicah in povečano nevarnostjo krvavitev, zato je pri takem jemanje še vedno nujna previdnost.