Celo zadnje desetletje minulega stoletja je bilo potrebno, da so znanstveniki proučili genom enega človeka. Zdaj bi takšno analizo lahko naredili v enem mesecu in za neprimerno nižjo ceno. Razvoj na področju analize genov že nekaj let odpira prostor tudi podjetništvu, ki ponuja osebne analize DNK, usmerjene na izbrana področja.
Slišati je – to so osebni podatki in že zato jih nihče ne zbira –, da so se za tovrstne analize že odločili tudi razmeroma številni Slovenci. Znani in manj znani. Iz različnih motivov, med katerimi je verjetno na prvem mestu želja, da bolje poskrbijo za svoje zdravje. V zadnjem času je na tem trgu nova ponudba, v katero je vgrajeno slovensko znanje.
To je osebna DNK analiza wellneo:genetics, ki je letos pomladi dobila zlato priznanje za inovacije od gospodarske zbornice osrednje slovenske regije. Dve leti in pol sta jo razvijali slovenski podjetji Studio Moderna in GenEplanet, vključuje pa tiste gene, ki vplivajo na telesno težo, na presnovo, na potrebe po vitaminih in mineralih, na prehranske navade, na uspešnost v določenem športu ali rekreativni vadbi, na odvisnosti, na staranje ... Rezultatom analize je dodan še individualni načrt prehrane in življenjskega sloga.
Med vodilnimi v srednji Evropi
A v vsem tem je seveda ključni in najdražji del analiza DNK vzorca sline. V omenjenem primeru jo opravljajo v italijanskem laboratoriju CBM s.c.r.l., ki že osmo leto deluje znotraj tržaškega tehnološkega oziroma znanstvenega parka AREA, ki je drugi največji tovrstni park v Evropi. Pred kratkim smo imeli slovenski novinarji priložnost obiskati omenjeni laboratorij, ki na nekaterih področjih – predklinične in klinične storitve s področij biotehnologije – sodi med vodilne laboratorijev v srednji Evropi. Tam izvajajo raziskave tako za raziskovalne namene kot tudi za potrebe gospodarstva. Njihova poglavitna dejavnost pa je prav genotipizacija.
O tem, kaj delajo in kaj vse potrjuje njihovo znanstveno verodostojnost, so nam med obiskom laboratorija CBM predavali in odgovarjali na naša vprašanja njihovi strokovnjaki – vodja genotipizacije dr. Pio D'Adamo (biolog z doktoratom iz uporabne genetike), izvedbeni menedžer Luca Miele, (inženir elektronike) in poslovni ter razvojni menedžer Guido Cappuccilli (bioinženir).
Vse slišano lahko povzamem v vtis, da ima omenjeni laboratorij vrhunske znanstvene reference, strokovnjaki v njem pa velike razvojne ambicije, ki se v veliki meri nanašajo prav na specialne osebne DNK analize. Sodeč po njihovih trditvah, so tovrstne genetske raziskave zelo zanesljive, prav tako je povsem poskrbljeno za varstvo osebnih podatkov. Od omenjenih strokovnjakov smo tudi slišali, da se jim zdi analiza wellneo:genetics zelo obetaven projekt tudi na globalni ravni, analize so menda tudi sami preizkusili in jim, kot so nam zatrdili, tako tudi na podlagi lastnih izkušenj dali odlične ocene.
Vgradili vse dosegljivo znanje
Ampak v človeški naravi je, da dvomi, še zlasti v primeru, ko gre za nekaj, kar je še razmeroma zelo novo. Ali niso tovrstne osebne analize predvsem razmeroma drage modne muhe, ki naj bi podprle zlasti prodajo različnih prehranskih dodatkov? Koliko je od njih resnične dolgoročne koristi, oziroma koliko je takih spoznanj, do katerih sicer verjetno ne bi prišli?
Nekaj odgovorov na ta in podobna vprašanja smo ob obisku CBM dobili še v pogovoru z 27-letnim Markom Bitencem, molekularnim biotehnologom, direktorjem in soustanoviteljem firme GenEplanet. »Ob pripravi te osebne analize smo proučili kup novejših znanstvenih publikacij, pregledali smo več kot 2000 znanstvenih člankov. Vso to gradivo smo tudi ovrednotili po zanesljivosti in po tem, če ga je mogoče vključiti v takšno analizo. Naše merilo je bilo, da se osredotočimo na vse tisto, kar nam lahko pomaga, da ne zbolimo. Kako si lahko, na primer, tisti, ki izve, da je nagnjen k zmanjšanju kostne gostote, s pravilno prehrano zagotovi večjo trdnost in s tem vitalnost svojih kosti,« nam je povedal Bitenc, ki je poudaril, da so se v času dolgotrajne priprave analize zelo trudili tudi za čim boljšo oziroma kar se da razumljivo interpretacijo podatkov.
Osebno analizo nameravajo preko mreže Studia Moderna plasirati na globalni trg. »Slovenija je za tak projekt veliko premajhna, predvsem bi bila analiza, če bi jo omejili na tako majhen trg, še veliko dražja in zato večini nedosegljiva.« Po Bitenčevi oceni – pritrjujejo ji tudi omenjeni strokovnjaki iz laboratorija CBM – bodo v kakšnih desetih letih osebne analize DNK postale rutinske.