Globalni izpusti toplogrednega ogljikovega dioksida so lani še naprej naraščali in ob zaključku leta dosegli rekordnih 34 milijard ton, kar so trije odstotki več kot leto poprej. K nezaželenemu rekordu je prispevala predvsem Kitajska, kjer so se izpusti CO2 na prebivalca povečali kar za 9 odstotkov.
Kitajska se tako s 7,2 tone izpustov ogljikovega dioksida na prebivalca uvršča – po izpustih tega toplogrednega plina – v skupino glavnih razvitih držav. V tej skupini držav so izpusti ogljikovega dioksida v minulem letu znašali od 6 do 19 ton na prebivalca, navaja najnovejše poročilo Skupnega raziskovalnega centra (JRC) Evropske komisije, ki ga je JRC pripravil skupaj z nizozemsko Agencijo za oceno okolja (PBL).
Po podatkih tega poročila z naslovom Trendi globalnih izpustov CO2 so emisije ogljikovega dioksida sicer lani v državah EU upadle za 3 odstotke in znašajo 7,5 tone na prebivalca. ZDA s 17,3 tone izpustov ogljikovega dioksida na prebivalca ostajajo eden glavnih onesnaževalcev našega ozračja s tem pomembnim dejavnikom globalnega segrevanja – kljub upadu zaradi recesije leta 2008 in 2009, visoke cene nafte in povečane porabe naravnega plina. Upad gospodarske dejavnosti, mila zima in skrčenje porabe energije zaradi visokih cen nafte so resda za tri odstotke zmanjšali količino izpustov CO2 v EU in za dva odstotka v ZDA in na Japonskem. Vendar pa avtorji poročila na podlagi podatkov iz podatkovne baze emisij za globalne raziskave ozračja, s kratico imenovane EDGAR, in najnovejših statističnih podatkov o porabi energije in nekaterih dejavnosti, kot je energijsko potratna in z izpusti zelo udeležena proizvodnja cementa, opozarjajo na nenehno povečevanje obsega izpustov CO2 tudi v lanskem letu, kljub omejitvam v državah OECD.
Povečana poraba premoga na Kitajskem
Izpusti tega plina v državah OECD zdaj zavzemajo le eno tretjino globalnih izpustov ogljikovega dioksida. Vendar pa so njim zdaj enaki izpusti na Kitajskem in v Indiji, kjer so se v letu 2011 povečali za 9 odstotkov na Kitajskem in za 6 odstotkov v Indiji. Gospodarska rast na Kitajskem je pognala kvišku porabo fosilnih goriv, predvsem na račun razmaha gradbeništva in širjenja infrastrukture. Prav na račun porasta v proizvodnji cementa in jekla se je poraba premoga na Kitajskem v letu 2011 povečala kar za desetino oziroma za 9,7 odstotka.
Triodstotni lanski porast količine globalnih izpustov ogljikovega dioksida pomeni tudi prekoračenje povprečnega porasta v desetletju, ki znaša 2,7 odstotka. K rekordu so največ prispevali Kitajska in sicer 29 odstotkov, ZDA 16 odstotkov, EU 11 odstotkov, Indija 6 odstotkov, Ruska federacija 5 odstotkov in Japonska 4 odstotke.
V vsem desetletju, med leti 2000 in 2011 smo v naše ozračje zaradi naših dejavnosti, vključno s skrčenjem gozdnih površin, spustili 420 milijard ton ogljikovega dioksida. To nam ne dopušča več veliko manevrskega prostora, če hočemo zadržati porast povprečne globalne temperature pri dveh stopinjah Celzija glede na predindustrijsko raven. Torej na cilju, ki je bil sprejet na mednarodnih podnebnih pogajanjih v okviru Združenih narodov. Da ga ne bi presegli, bi morali delovati tako, da se do leta 2050 v ozračju ne bo nakopičilo več kot 100 do 1500 milijard ton tega toplogrednega plina. Vendar pa, če se bo sedanji trend emisij ogljikovega dioksida nadaljeval, bodo kumulativne emisije presegle to mejo že v prihodnjih dveh desetletjih.
Bodo obnovljivi viri ukrotili izpuste CO2?
Na srečo pa je utemeljeno pričakovati, da se bo ta trend zmanjšal po zaslugi širjenja uporabe obnovljivih virov energije, še posebej sončne energije in energije vetra ter biogoriv. Globalni delež uporabe teh tako imenovanih modernih obnovljivih virov energije, ki izključujejo klasično vodno energijo, narašča s pospešeno hitrostjo. Samo v letih od 1992 do 2011 se je povečal kar štirikratno. Potencialno to pomeni zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida za 800 milijonov ton na račun uporabe obnovljivih virov energije samo v letu 2011. To pa je skoraj toliko, kolikor so lani znesli vsi izpusti CO2 v Nemčiji.
Graf nazorno kaže izpuste ogljikovega dioksida na prebivalca iz uporabe fosilnih goriv in proizvodnje cementa na petih območjih, značilnih po največjih izpustih. Navedene države so se vse v Kjotskem protokolu obvezale, da bodo povrnile izpuste svojih toplogrednih plinov do leta 2000 na raven leta 1990. Prav tako so sprejeli cilje zmanjšanja emisij za obdobje od leta 2008 do 2012. Kot kažejo dosedanja leta, ni realno pričakovati, da bi jih dosegle v tem preostalem letu. A upamo lahko, da vsaj ne bodo še prekoračile tega nezaželenega rekorda.